YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ağca'nın tahliyesine protesto
Ağca'nın tahliyesine protesto
18 Ocak 2010 15:30
"Dikkat! Ağca aramızda" dövizleri taşıyan grup olaysız dağıldı

Mehmet Ali Ağca'nın tahliye edilmesi Beyoğlu'nda bir grup tarafından protesto edildi. 'Dikkat Ağca aramızda' yazılı dövizler taşıyan grup, Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi Girişimi (ESP) üyesi yaklaşık 20 kişilik grup Galatasaray Meydanı'nda Mehmet Ali Ağca'nın tahliye edilmesini protesto etti. 'Bir kontrgerilla tetikçisi daha aramızda' yazılı pankart ile 'Dikkat Ağca aramızda' , 'Katil devlet hesap verecek' yazılı dövizler taşıyan grup adına bir basın açıklaması yapan Havali Mengi, gazeteci Abdi İpekçi' yi öldüren ve Papa'ya suikast girişiminin tetikçisi olan Ağca'nın Türkiye'de ki 10 yıllık cezaevi sürecinin sona erdiğini söyledi.

Ağca'nın Türkiye'de simge isimlerden biri olduğunu söyleyen Mengi, "Devlet adına kurşun atanlardan, cezaevine girenlerdendir. Onun hikayesi bu ülkede istisna değildir, bir devlet hikayesidir ve bu hikayelerin bir çok serisi , kahramanı vardır. Gazeteci suikastinin faili Ağca'nın yaptıkları mazi de değildir. Faili meçhul cinayetler, öldürülen aydınlar devlet politikasının bir parçasıdır. Ve Hrant Dink örneğinde görüldüğü gibi günceldir. Ogün Samast'lar Ağca'ların kardeşidir ve hepsi devletin iyi çocuklarıdır. " dedi.

Bu ülkede binlerce faili meçhul cinayetin yüzlerce tetikçisinin serbest olduğunu belirten Mengi şöyle konuştu: "Bu kişiler devlet tarafından korunmaktadır. Aralarında milletvekili olan da vardır, devletin farklı mekanizmalarında yer alan da. Türkiye tepeden tırnağa bir kontrgerilla devletidir. En son kozmik oda 'devlet sırları' da bunu doğrulamıştır. Kozmik oda da ele geçirilen belgeler yine devlet sırrı duvarına çarpmıştır. O odada bulunan devlet sırları,devlet geleneğini ortaya çıkarmak aydınlatmak açısından yeterli olacaktır."

Türkiye'deki faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasını isteyen Mengi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu cinayetlerin sorumlularını yargılayın, ucu nereye dokunursa dokunsun kontrgerillanın tüm örgütlerini, mekanizmalarını dağıtın. "
 'Katil devlet hesap verecek' , 'Kozmik oda sırları açıklansın' , 'MİT, CIA, Kontrgerilla dağıtılsın' şeklinde sloganlar atan grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler