YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ağar'dan çarpıcı açıklama
TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu üyeleri, 'Susurluk Davası''hükümlüsü Mehmet Ağar'ı dinledi.
Ağar'dan çarpıcı açıklama
10 Kasım 2012 / 15:08 Güncelleme: 10 Kasım 2012 / 17:50

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Üyesi Selçuk Özdağ, darbe ve muhtıralara ilişkin bilgisine başvurdukları ''Susurluk davası'' hükümlüsü Mehmet Ağar'dan, 1960'tan 1971 kadar ve buradan 1980'e uzanan yılları tarihi bir serencam içinde dinlediklerini söyledi.

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, ''Susurluk davası'' hükümlüsü Mehmet Ağar'ı, Yenipazar K1 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda dinledi.

28 Şubat Alt Komisyonu Başkanı AK Parti Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel başkanlığında cezaevine gelen komisyon üyelerinden AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, cezaevinden ilk ayrılan komisyon üyesi oldu.

Özdağ, cezaevi çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Mehmet Ağar'ı çok moralli bulduğunu ifade ederek, ''Mehmet Ağar'dan 1960'tan 1971 kadar ve buradan 1980'e uzanan yılları tarihi bir serencam içinde dinledik.

''Darbenin kötü bir durum'' olduğunu belirten Ağar'ın, ''Siyasi istikrarın çok önemli olduğunu, siyasetin güçlü olması gerektiğini ve siyasetin güçlü olması durumunda, başkalarının darbe yapmaya zemin bulamayacaklarını'' dile getirdiğine değinen Özdağ, gazetecilerin Ağar'a hangi soruların yöneltildiğine ilişkin sorusu üzerine, şunları söyledi:

''28 Şubat'la ilgili ben kendisine Uğur Mumcu'nun ölümünden sonra Güldal Mumcu'yla bir görüşmesinde 'bir tuğla çekersem altından çok şeyler çıkar' ifadesini kullanıp kullanmadığını sordum. 'Ben bu ifadeyi kullanmadım. Güldal Mumcu benim sınıf arkadaşımdır, hiçbir zaman 'ben bu olayların altından bir tuğla çekersek bütün duvar yıkılır ve altında çok kişi kalır' ifadesini kullanmadım' dedi ve 'bu konuyu birkaç defa tekzip etmeme rağmen hala bu konuyla suçlanıyorum' ifadesini kullandı.''


-Turgut Özal'a suikast girişimi-


Özdağ, Mehmet Ağar'a, kendisinin ayrıca 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kardeşi Korkut Özal'ın, ''Turgut Özal'a düzenlenen suikast girişimiyle ilgili bütün planları Mehmet Ağar'ın bildiği ve bunları sakladığı'' yönündeki iddialarını sorduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Ağar, 'Ben Özal'a çok büyük saygı duyuyorum. Türk siyasi hayatının çok önemli isimlerinden biriydi. Ben geldiğim bütün makamlara onun sayesinde geldim. Bildiğim bir şey olsaydı söylerdim. İstihbaratçı olarak önemli olayları aydınlatma iştiyakımız (arzumuz) vardır. Bunları aydınlatmak noktasında gereğini yapardım. Kartal Demirağ ile ilgili söyleyeceklerim; bir dış bağlantısının olduğunu sanmıyorum. Belki psikolojik olarak bu işi yapmış olabileceğini düşünüyorum' diye yanıtladı.''  aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler