YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afrin harekatı başladı! F16 bombalıyor/ canlı
Hatay'ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçeleri arasında sınır hattında uçak sesleri duyuluyor.
Afrin harekatı başladı! F16 bombalıyor/ canlı
20 Ocak 2018 / 16:57 Güncelleme: 20 Ocak 2018 / 20:17

Başbakan Yıldırım: TSK havadan harekata başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Afrin operasyonu sahada fiilen başladı" açıklamasının ardından bölgede hareketlilik yoğunlaştı. 

Hatay'ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçeleri arasında sınır hattında uçak sesleri duyuluyor. Sınır hattını geçen Türk savaş uçakları Afrin'de terör örgütü PYD/PKK hedeflerini vurmaya başladı. 

ÖSO BİRLİKLERİ AFRİN'E GİRMEYE BAŞLADI!

 

Özgür Suriye Ordusuna bağlı birliklerin bir kısmı, terör örgütü PYD/PKK'nın Afrin'de işgal ettiği alanlara girmeye başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının gün içerisinde önceden belirlenen terör hedeflerine yönelik top atışlarının ardından Suriye'nin değişik bölgelerinden sevk edilen ÖSO mensupları, zırhlı araçlarıyla Kilis-Hatay hudut hattında ilerleyerek bazı noktalardan Afrin tarafına geçiş yaptı.

ÖSO birliklerinin şu ana kadar herhangi bir direnişle karşılaşmadığı belirtildi. 

Türk uçaklarının sınır hattından geçişinin ardından Afrin tarafından patlama sesleri duyuldu.

HAREKATIN ADI: ZEYTİN DALI

Genelkurmay Başkanlığından, Afrin operasyonunun, "Zeytin Dalı Harekatı" adıyla, saat 17.00'den itibaren başladığı bildirildi.

TSK açıklamasında şöyle denildi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00'dan itibaren “Zeytin Dalı Harekatı” başlatılmıştır.

Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir."

Orgeneral Akar harekatı karargahtan yönetiyor

Orgeneral Akar, Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'nı Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki harekat merkezinden sevk ve idare ediyor.

Çavuşoğlu'ndan operasyon açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, twıtter hesabından, "Türkiye Cumhuriyeti, kendisine yönelik her türlü tehdidi bertaraf etmeye kararlı ve muktedirdir" dedi. 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ operasyon açıklaması

Türkiye'nin başlattığı bu harekat, Suriye devletine, Suriye halkına, Suriye'nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine, bölgede yaşayan Türkmen, Kürt ve Arap kardeşlerimize karşı bir harekat değil, DEAŞ, PKK, PYD ve YPG terör örgütlerine karışı başlatılmış bir harekattır.

Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı ile bu harekatı başlatmıştır. Harekat süresince de bu temel ilkelere riayet edecek ve harekatın hedeflerine başarıyla ulaşmasını müteakip bölgeden ayrılacaktır.

 

 

 

 // Nurun
Allah ordumuzun yardimcisi olsun. PKK PYD YPG DEAŞ FETO DHKP/C yi de Cenab-i Hak birbirine dusursun. Kahri perişan etsin....
20 Ocak 2018 18:11
 // Ömer/ Allah muzaffer eylesin
Mutabakat: 1) Suriye'nin TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ. 2) Terör devleti israil'e alan açmaya, işgalci ABD'nin kukla devlet oluşturmasına asla müsaade edilmeyecek. 3) abd-ısrail destekli terör örgütü PKK-PYD-DEAŞ ortak (Türkiye,İran,Suriye, Irak için) düşmandır. 4) Egemen iki devlet olan, Rusya ve Suriyenin tarihsel stratejik ortaklığının, iki devleti ilgilendireceğine saygı duyulacak.Sonuç:Demokrasi getireceğiz diyen sömürgeci abd nin peşine takılıp Harabeye dönüştürülen bir ülke. Yüzbinlerce ölüm. Milyonlarca göçmen. Silaha harcanan Milyarlarca lira. vs. ...ve tekrar başa dönme. Yani toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygılı, terörden arındırılmış Komşu Suriye. Peki Kazanan KİM?...
20 Ocak 2018 18:02
 // Boğaçhan
Rabbim Din-i Mübininin birinci ordusunun mehmetçiklerini muhafaza ve muzaffer eylesin, amin. Aslanlarımıza dualarımızı eksik etmeyelim ve her gün Fetih Suresi okuyalım. Cenab-ı Hak 1000 yıldır dinine hizmet eden ve bayraktarlığını yapan bu aziz millete ve ordusuna elbette yardım edecektir....
20 Ocak 2018 17:53
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler