YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afrayı tafrayı bırak Sayın Başbakan!
Afrayı tafrayı bırak Sayın Başbakan!
10 Nisan 2013 15:18
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Dün TBMM'de yaşananlar gözü dönmüş bir iktidarın girdiği gayri meşru, hukuk dışı ilişkilere TBMM'yi alet etme çabalarına kalkışmadır" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlığında toplandı.

Koç, düzenlediği basın toplantısında MYK'da ele alınan konular ve gündemdeki gelişmeler hakkında bilgi verdi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Ergenekon" davasının son duruşması sırasında Silivri Cezaevi önünde yaşanan olaylara değinen Koç, kolluk kuvvetlerinin adalet arayanlara yönelik tutumunun vahim, korkutucu ve siyasi zulmün tepe noktası niteliğinde olduğunu söyledi.

Silivri mahkemelerinde yaşananların, 12 Mart ve 12 Eylül sonrasında kurulan mahkemelerin uygulamalarını bile masum bıraktığını ileri süren Koç, CHP'li milletvekillerinin tüm baskı ve tehditlere rağmen yaşanan hukuksuzluğu milletin tanıklığına sunmak için orada olduklarını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Silivri'ye giden CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce için "terör örgütü ele başı" yorumu yaptığını ifade eden Koç, "O kadar alışmışlar ki terör örgütüyle yatıp kalkmaya, her önlerine geleni terörist yaftasıyla damgalamaya alışmış bir iktidar var" dedi.

Silivri'deki yargılamaları eleştiren ve hukukun çiğnendiğini ileri süren Koç, iktidarın isteğinin bütün bunların olağan sayılması ve milletin tanıklığından kaçırılması olduğunu savundu.

Koç, "Sayın Bülent Arınç'ın ben da dahil ismimi zikrederek, Sayın İnce'yle beraber 'siyaset müsvetteleri' diye bir açıklaması var. Sayın Arınç kusura bakmasın emekliliği öncesinde, CHP, siyasetin dünkü Damat Ferit'lerini nasıl yok ettiyse, bugünün Damat Ferit siyaset fotokopilerini de etkisizleştirecek güçtedir, kararlılıktadır" diye konuştu.

"Gücün yetiyorsa tutukla CHP'li milletvekillerini"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin dünkü grup toplantısında konuya ilişkin yaptığı açıklamalar ile Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın konuya ilişkin başlattığı soruşturmaya da değinen Koç, şöyle konuştu:

"Başbakan'a CHP Genel Merkezi'nden çok açık bir çağrıda bulunuyoruz; afrayı tafrayı bırak Sayın Başbakan gücün yetiyorsa, arkasında durabileceksen, kaldır CHP'li milletvekillerinin dokunulmazlığını. Bu kadar açık konuşuyoruz. Elinde yeterli sayı var, kafana göre gerekçe de var. Kaldır CHP'li milletvekillerinin dokunulmazlığını, o dokunulmazlık sana ve arkadaşlarına lazım.

'Terörle kucaklaşanlarla aynı çatı altında bulunamayız' bu sözler kime aitti  Bu ülkenin başbakanına aitti. Şu anda kanka oldular terörle kucaklaşanlarla beraber. Terörle kucaklaşanlar ve terör başıyla da kanka, yol arkadaşı oldular. Şimdi aynı şarkıyı söylüyorlar. Beraber yürüdüler bu yollarda, beraber ıslanıyorlar. Hatta dokunulmazlıklarının kaldırılması da yetmez, gücün yetiyorsa tutukla CHP'li milletvekillerini."

"AKP kendine suç ortağı arıyor"

Konuşmasında terör sorununun çözümüne yönelik sürecin değerlendirilmesine ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına dair önergenin kabulü ve görüşmeler sırasında yaşananları da değerlendiren Koç, TBMM'nin tarihinde ilk kez önerge hırsızlığına şahit olduğunu söyledi. Koç, ''Dün TBMM'de yaşananlar gözü dönmüş bir iktidarın girdiği gayri meşru, hukuk dışı ilişkilerine TBMM'yi alet etme çabalarına kalkışmadır'' dedi.

Hükümetin terör örgütünü siyasi muhatap haline getirdiğini ve terör örgütü liderinin talimatıyla ileride yaşanacaklardan korunmak için TBMM'yi de sürecin içine çekmeye çalıştığını iddia eden Koç, CHP'nin önerdiği araştırma komisyonunun da akil insanlar komisyonunun da AK Parti'nin kurduklarıyla benzer olmadığını vurguladı.

Önergenin AK Parti ve BDP işbirliği ile TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildiğine dikkati çeken Koç, ''Tencere yuvarlandı, kapağını buldu. AKP BDP ile Meclis'te yol arkadaşlığını tescilledi. Dışarıda da AKP-BDP-PKK üçlüsü bundan sonraki siyasi çalışmalarına Türkiye satında milletin önünde birlikte devam edecekleri bir izdivacı açıklamış oldular'' değerlendirmesinde bulundu.

Koç, terör örgütü elebaşı Öcalan'ın talebinin de Hükümet ile yaptığı mutabakatın TBMM aracılığıyla meşrulaştırılması olduğunu, açıklamalarının bunu gösterdiğini iddia etti. AK Parti'nin kendine bir suç ortağı aradığını, bunu BDP ve PKK olarak bulduğunu da ileri sürdü.

Konuşmasında uluslararası ilişkilere de değinen Koç, Ortadoğu'da küresel güçlerin çıkarları doğrultusunda haritalar oluşturulduğunu, Türkiye'nin artık hedefte olduğunu, bütünlüğünün ve birliğinin "masaya yatırıldığını" savundu.

"Vatansız olduğu dönemi mi özledi "

Koç, Sağlık Bakanlığına bağlı bazı kuruluşların isimlerinin önündeki TC ibaresinin kaldırılmasını da eleştirdi.

Sağlık Bakan Mehmet Müezzinoğlu'nun Batı Trakyalı olduğunu, Yunan yurttaşlık yasasının ilgili maddesi gereği haksız şekilde 3 yıl vatansız kaldığını, ardından da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçtiğini anlatan Koç, "Sayın Bakan acaba vatansız olarak tarif edilen dönemdeki kimliğini, kişiliğini mi çok özledi, şimdi artık mensubu olduğu Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlığının, yine mensubu olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devleti ibaresini bağlı olduğu bakanlıktan kaldırma gayretine girişti, bunları içine sindiremiyor '' diye sordu.

Koç, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, 15 gün sonra yeniden Türkiye'yi ziyaret edeceğinin ifade edilmesi ve değerlendirmesinin sorulması üzerine, bunun yürütülen planların uluslararası boyutunu açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Koç, Başbakan Erdoğan'ın "CHP'yi ziyaret etmem" şeklinde açıklamasın olduğunun belirtilmesi üzerine de "Sayın Başbakan otursun aldığı talimatlar çerçevesinde, o talimatları belirlediği akil insanlarla bu millete nasıl anlatacak onun yolunu, yöntemini arasın. Elindeki baskı araçları, imkanlar bu projesini Türkiye üzerinde gerçekleştirmesine izin vermeyecek. Başbakan maalesef Türkiye'yi yönetmiyor, Başbakan'ın idaresindeki Türkiye yönetiliyor" ifadelerini kullandı.

Mavi Marmara saldırısında yaşamını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmesine ilişkin soruyu da yanıtlayan Koç, CHP'nin bu sürecin tüm detaylarıyla değerlendirilmesi için bir araştırma önergesi hazırlayarak TBMM'ye sunacağını söyledi.

Koç, bir başka soruyu yanıtlarken de "Ergenekon" davasının yarınki duruşması için de Silivri'ye gideceklerini belirterek, "CHP milletvekilleri, orada yaşanan baskıları, hukuksuzlukları milletin tanıklığından kaçırtmamak, unutturmamak için orada demokrasi görevi yapacaklar" dedi.             

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler