YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Afganistan'da 3.6 milyon Müslüman katledilirken neden sustular?"
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Fransa'da Charlie Hebdo Dergisi'ne yapılan saldırıyı ve Batı'nın tepkisini değerlendirdi. Saldırının sürpriz olmadığını belirten Tan, Fransa'nın geçmişte neler yaptığını hatırlaması gerektiğini söyledi.
"Afganistan'da 3.6 milyon Müslüman katledilirken neden sustular?"
09 Ocak 2015 / 07:50 Güncelleme: 09 Ocak 2015 / 09:21

Kanal A'da Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu 'İşte Haber'e konuk olan Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Charlie Debdo Dergisi'ne yapılan saldırının temelinde Avrupa'nın yıllardır Müslümanlar'a karşı yaptığı zulüm, baskı, iki yüzlülük ve şiddetin yattığını belirtti.

Alper Tan konuyla ilgili şöyle konuştu:

Bu saldırı sürpriz değil. Fransa için de sürpriz değil. Ağustos ayında IŞİD konusunda konuşurken, Suudi Arabistan Kralı Avrupalı ve Amerikalı büyükelçileri toplayarak bir konuşma yapmıştı ve şunu demişti: "Bu konuda tedbir alınmazsa bir ay sonra IŞİD'i Avrupa'da iki ay sonra Amerika'da görürsünüz."

Gerek bunun öncesinde gerek sonrasında Avrupa'nın IŞİD'e karşı yaptığı mücadelenin yanlış olduğunu, şiddetin şiddet doğuracağını, rüzgar ekenin fırtına biçeceğini gördük. Bu böyle devam ederse Avrupa'da başka başkentlerde, Amerika'da da benzer olaylar olabileceğini defalarca söylemiştik.

IŞİD'in içerisinde Avrupa'nın, Amerika'nın, Avusturya'nın içinden katılımlar olduğu dünya basınında yer aldıktan sonra, IŞİD'e bu kadar katılım oluyorsa, ne kadar kişinin IŞİD'e katılmadan Batı'da sokaklarda dolaştığını Batı'nın düşünmesi gerektiğini söylemiştik.

"Fransa önce Afganistan'da ölen 3.6 milyon Müslüman'ı hatırlasın"

Fransa'daki saldırıya tepki ise, Paris sokaklarına komandoyu indirerek olmaz. Bir kere sen yaptığın hatalardan vazgeçeceksin, yanlış olduğunu söyleyeceksin, verdiğin zararı, giden canları geri getiremesen bile tazmin edeceksin. Sen 11 Eylül saldırılarını bahane ederek Amerika öncülüğünde NATO içinde Afganistan'da 3.6 milyon Müslümanı katlettiğini hatırlayacaksın. Afganistan'da şu an 7 milyon insanın sakat veya evde yaşamak zorunda kaldığını bileceksin. Sen son 11 yıl içerisinde 1.2 milyon Müslüman Iraklı'yı katlettiğini, 3 buçuk milyon insanı sakat bıraktığını hatırlayacaksın. Orta Afrika'da Anti Balaka Örgütü'nün arkasında senin olduğunu hatırlayacaksın. Anti Balaka'nın Orta Afrika'da Müslümanları kıtır kıtır palalarla doğradığını hatta etlerini pazarlarda sattığını, hamile kadınların karnından bebekleri çıkartıp saç üzerinde pişirdiğini hatırlayacaksın. Anti Balaka'nın kurucusu, Orta Afrika Cumhurbaşkanı'nı Fransa'da misafir ettiğini hatırlayacaksın.

Öte yandan 70 yıldır Filistin topraklarını işgal etmiş ve on binlerce insanı katleden İsrail'in diğer Batılı ülkeler gibi senin de durduğunu hatırlayacaksın. Mısır'da darbeci Sisi'nin arkasında olduğunu gözünün önüne getireceksin, son dört yılda 300 bin Suriyeli'yi katleden Beşar Esad'ı da güya timsah gözyaşlarıyla desteklediğini de bileceksin.

Bunları bildikten sonra başını iki elin arasına alıp düşüneceksin. 'Benim acaba Paris'te bunu yaşamamda Afganistan'da, Irak'ta, Orta Afrika'da, Suriye'de, Filistin'de yaptıklarının vebali var mıdır, etkisi var mıdır?' diye düşüneceksin. Ondan sonra da gerçek bir çözüm bulup IŞİD ile El Kaide ile vs örgütlerle mücadele edeceksin.

"Özgürlüklerin beşiği Avrupa'da 13 cami kundaklandı"

İşin temeli nereden kaynaklanıyor? Avrupa 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kendi iç istihdamını yeterli bulamadığı için dışarıdan işçi aldı. Daha çok Türkler de dahil olmak üzere İslam dünyasından işçi aldı. Batı sandı ki bunlar hep öyle kalacak. Lağımlarda çalışacaklar, sokakları süpürecekler, tatili olmayacak, talepleri olmayacak vs, sonra istediğimiz zaman da göndereceğiz diye düşündüler. Ne oldu? Özgürlüklerin beşiği olarak görülen Avrupa'da 21 yaşındaki kız çocuğuna hakaret ediyorlar.

Avrupa'da son zamanlarda 13 cami kundaklandı. Bugünküler hariç. Bunlar bilinen sayı. Bu işin temelinde Avrupa'nın iki yüzlülüğü, çifte standardı, zulmü, baskısı, şiddeti ve asimilasyon çabaları vardır. İnsanlar bunu biriktirdiler ve taştı. Bu bunun sonucudur.

"Bu sadece Charlie Hebdo saldırısı ile sınırlı kalmayacak"

Bu sadece Charlie Hebdo saldırısı ile sınırlı kalmayacak. Bunu Fransız İstihbaratı yapmıştır, provokasyon yapmıştır vs. Fransa bu saldırıyı bahane ederek İslam ülkelerine karşı bir şey yapacaktır veya Avrupa'daki Müslümanlar'a karşı bahane olarak kullanacaktır. Böyle bir şeye ihtiyacı yok, zaten yapıyor. Charlie Hebdo basılmış mıydı bu 13 cami yakıldığında? Hayır. 9 Müslüman Charlie Hebdo Dergisi basıldığı için mi öldürüldü?

"Bu tamamen saldırıdır"

Adını düzgün koymak lazım. Bu tamamen saldırıdır. Artık canına tak demiş Müslümanların yaptığıdır. Yöntemi tasvip etmemiz mümkün değil, şiddeti savunmamız mümkün değil, bunu ayrı tutuyorum. Hollande, 'Bu gazeteciler özgürlükleri savundukları için öldüler' dedi. Peki Afganistan'daki 3.6 milyon insan neyi savundukları için öldüler?  Özgürlüklerini, bağımsızlıklarını, inançlarını savundukları için öldüler. Bunu nereye koyacağız?

Peygamber'in karikatürünü çizip hakaret etmek ahlaksızlıktır. 'Biz de onların peygamberlerine hakaret ederiz' diyenler var bizde de. Neden edelim? Böyle bir saçmalık olabilir mi? Batı'nın değerleri varsa, Müslümanlar'ın da vardır. İfade özgürlüğü değerse, inanç özgürlüğü de değerdir. O zaman sen de buna saygı duyacaksın. Ahlaksızlık yapma hakkını kimse kendinde bulamaz.

tanus-002.jpg

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

02:31
 // MUHAFIZ
Bizler 571'de Hz.Muhammed Mustafa(S.A.V.)ile doğduk,1071'de Muhammed Alparslan'la Anadolu'ya geldik,2071'de doğduğumuz yere bütün müslüman dünyasını birleştirerek geri döneceğiz.Bizler Kabil'in Habil'i katlettiği gibi insanın insanı katlettiği bir dünya değil;dil,din,mezhep,ırk özellikle cinsiyet gözetmeksizin insanın insanı yaşatacağı bir dünya yaratmaktır.Onun için bizler insani değerlerin vicdanı,o vicdanın sesi,ve o sesin bekçileri olmaya devam edeceğiz.Cenabı Allah'ın(C.C.) ilmiyatı,rahmeti,bereketi bütün insanlığın üzerine olsun.Kalü Beladan Kıyamete kadar insani değerlere,insanlığın vicdanına baglı kalarak kalın sağlıcakla...!!!...
10 Ocak 2015 02:31
23:34
 // n.s
Almanyada sadece benim yasadigim yerde benim bildigim 10 gecik musluman cocugu olduruldu .Kazara dediler arkadas kavgasi vs vs O almanlar hic bir ceza almadilar ....
08 Ocak 2015 23:34
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler