YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afetzedelerin umudu AFAD ödüle doymuyor
Afetzedelerin umudu AFAD ödüle doymuyor
21 Nisan 2016 14:19
Başbakanlık AFAD, "Dünya için hazırız" mesajıyla 5 kıtada 51 ülkede afet ve acil durumlara ilişkin yaptığı çalışmalarla "Uluslararası Kamu Markası" seçildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), "İlk önce hayat" parolası, "Dünya için hazırız" mesajıyla 5 kıtada 51 ülkede afet ve acil durumlara ilişkin yaptığı çalışmalarla, Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen "Uluslararası Kamu Markası" ödülünün sahibi oldu.

Birleşmiş Milletler (BM) Kamu Hizmeti 2015 Ödülleri'nde 193 ülke arasından "Afet Geçici Kent Yönetim Sistemi Projesi" ile birinci olan AFAD, Türk Patent Enstitüsü'nce düzenlenen "5. Türk Patent Ödülleri" kapsamında "Uluslararası Kamu Markası"

AFAD'ın çalışmalarıyla "küresel bir marka" haline geldiğini gösteren ödül, dün düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay'a verildi.

Dünya üçüncüsü 

Küresel İnsani Yardımlar Raporu'na göre Türkiye, AFAD'ın çalışmalarıyla 2013-2015 döneminde en fazla insani yardım yapan 3. ülke oldu.

AFAD, yalnızca son birkaç ayda Yemen'e 5,5 bin tondan fazla gıda ve ilaç, Afganistan'a 5 ton ilaç ve tıbbi malzeme, Filistin'e bin 200 ton un ulaştırdı. 

Gazze'ye 11 bin gıda kolisi gönderen AFAD, koordine ettiği kurumlarla tedavileri için 119 yaralıyı 106 refakatçisiyle tahliye ederek, Türkiye'ye getirdi. ABD ve İngiltere'den sonra en fazla insani yardım yapan Türkiye, Almanya, Fransa, Japonya ve Kanada gibi ülkeleri geride bıraktı.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler