YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AFAD'tan ’Gökçeada’ açıklaması
AFAD'tan ’Gökçeada’ açıklaması
02 Mayıs 2014 18:18
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Çanakkale’ye bağlı Gökçeada ilçesinde yağışın neden olduğu sel ve su baskınları sonrası 5 vatandaşın mahsur kaldıkları araç ve evlerden kurtarıldığını açıkladı.

AFAD tarafından yapılan açıklamada, Gökçeada’da gece boyunca devam eden şiddetli yağışlar sonucunda ilçe merkezinde bazı meskenlerin sular altında kaldığı, ev ve araçlarda mahsur kalan vatandaşların olduğu ihbarlarının AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’ne ulaşmasın ardından Çanakkale İl AFAD’dan bir arama kurtarma ekibinin sabah saat 03.00 sularında UMKE ekipleriyle birlikte Gökçeada’ya ulaştığı kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi:

“3’ü araçlarında, 2’si evlerinde mahsur kalan 5 vatandaşımız, TSK ve belediyenin çalışmalarıyla mahsur kaldıkları yerlerden alındı, vatandaşlar hastanede ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildi. Çanakkale İl AFAD ekiplerinin koordinasyonunda DSİ, TEDAŞ, Belediye ve Türk Telekom ekipleri bölgede çalışmalarını sürdürüyor.”

Adada hayatın normale döndürülmesi için gerekli olan ekipman ve teknik personelin de bugün sabah saatlerinde AFAD koordinasyonunda Gökçeada’ya gönderildiği ifade edilen açıklamada, 2 vinç, 3 arazi aracı, 5 iş makinesi, 3 kamyon ve minibüs olmak üzere 14 araç ve yeterli sayıda teknik uzman dâhil olmak üzere 38 personelin Gökçeada’ya ulaşarak sabah saatlerinde çalışmalarına başladığı belirtildi.

Çanakkale İl AFAD hasar tespit ekiplerinin bu sabah 08.00’de Gökçeada’ya ulaştıktan hemen sonra hasar tespit çalışmalarına başladığı vurgulanan açıklamada, “Hasar tespit çalışmalarıyla şu ana kadar 50 aracın zarar gördüğü, 100 küçükbaş hayvanın telef olduğu, 100’e yakın ev ve işyerini su bastığı tespit edildi” ifadelerine yer verildi.

Gökçeada'da son 40 yılın en yoğun yağışı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Gökçeada ölçümlerin yapılmaya başladığı 1970 yılından bu yana en yoğun yağışı dün gece aldı. Yaklaşık 4 saat içerisinde metrekareye 144.4 kg yağış düşerken, Gökçeada bu yağışa en yakın miktarı 20 yıl önce 1994 yılında metrekareye 140.6 kg olarak almıştı.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler