YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AFAD, Suriyeli göçmenleri kısa film ile anlattı
AFAD, Suriyeli göçmenleri kısa film ile anlattı
18 Aralık 2015 18:59
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Göçmenler Günü dolayısıyla Suriyeli mültecilerin dramını ve Türkiye'nin bu ülkenin vatandaşlarına yönelik yardımını kısa filme taşıdı.

Suriye'de yaşanan iç savaşın ardından ülkelerini terk eden ya da göçe zorlanan milyonlarca insanın dramının yer aldığı üç dakikalık filmde, daha çok çocukların durumuna dikkat çekiliyor. 

Suriyeli mültecilerin sık sık dile getirdiği, "İyi ki varsın Türkiye" sloganının da görüldüğü filmde, Suriyeliler için kullanılmasında anlam karmaşası yaşatan "sığınmacı, mülteci, göçmen" sözcüklerine de dikkati çekiliyor. 

Akdeniz'de yitirilen canların yanı sıra bir Macar kameramanın tekmesiyle düşürülen Suriyeli göçmenin zorlu yolculuğunun da anlatıldığı kısa filmde, AFAD kamplarında kalan kişi sayısı aktarılıyor. Türkiye'deki Suriyelilere sunulan eğitim ve sağlık gibi hizmetlerin yanı sıra yapılan diğer yardımların da anlatıldığı filmde, Bodrum'da sahile cesedi vuran Aylan bebek ve balıkçılar tarafından canlı kurtarılan diğer bebeklere dikkat çekiliyor. Filmde, AFAD'ın başka ülkelerdeki mültecilere yönelik yardımları yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mültecilere ilişkin konuşmasının da bulunduğu film, "İyi ki varsın Türkiye" sloganıyla sona eriyor. 

"Türkiye, kimseye din, dil, ırk sormuyor"

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada ise 2015 yılında dünyanın farklı yerlerindeki mültecilerin ve yerlerinden edilen kişilerin toplam sayısının, İkinci Dünya Savaşı'ndan beri en yüksek seviyeye ulaştığı belirtildi.

Yaklaşık 2,2 milyon sığınmacıyla dünyanın en büyük ev sahibi ülkesi konumunda olan Türkiye'nin, 2011 yılından bu yana açık kapı politikasını aralıksız olarak uyguladığı ve buna devam ettiği vurgulandı. 
Türkiye'nin, kimseye din, dil, ırk sormadığına vurgu yapılan açıklamada, "Bu süreçte BM kuruluşları dahil, dışarıdan gelen yardımlar 500 milyon dolardan az. Türkiye ise 9 milyar dolar değerinde yardım yaptı. Bir başka deyişle 20 liralık yardımın 19'u bizden, 1'i dışarıdan geliyor" ifadesine yer verildi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler