YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adriyatik faciasında sona gelindi!
Adriyatik faciasında sona gelindi!
31 Aralık 2014 00:54
Yunanistan'dan İtalya'ya doğru yol alırken Adriyatik Denizi'nde yanan "Norman Atlantic" adlı feribottan sağ kurtulan son yolcular karaya ulaştırıldı.

İtalyan makamlarının yürüttüğü kurtarma operasyonunda görev alan San Giorgio adlı askeri hastane gemisiyle yaklaşık 210 feribot yolcusu İtalya'nın güneyindeki Brindisi limanına getirildi.

Hastane gemisinde 30'a yakın Türk vatandaşının olduğu öğrenildi. Gemi kıyıya yaklaşırken durumları ağır olan 2 yolcu helikopterlerle hastaneye nakledildi. Hastaneye kaldırılan 2 kişiden birinin Burhan Karakaya adlı Türk vatandaşı olduğu bilgisi alındı.

Hastaneye giden Türk diplomatlardan, buradaki Türk vatandaşının bilincinin yarı açık olduğu, ancak hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Bu arada yaklaşık 3 saat limanda bekletilen yolcular, gemi içinde kimlik ve pasaport kontrolünden geçirildi. Yolcular, İtalyan savcının kısaca ifadelerini almasından sonra karaya ayak bastırıldı.

Sağlık kontrolünden geçen yolcuların daha sonra kentteki otellere yerleştirilecekleri bilgisi verilirken, limanda 7 ambulans, 2 portatif hastane ve bazı cenaze araçlarının bulunması dikkati çekti.

Öte yandan feribot yangınından sağ kurtulan ve Puglia bölgesine getirilen Türk vatandaşlarının Brindisi kentinde otelde toplandıktan sonra yarın sabah otobüslerle Roma'ya taşınması öngörülüyor.

Türk vatandaşlarının, Roma'dan Türk Hava Yolları'nın tarifeli seferleriyle İstanbul'a gönderilmeleri için çalışmaların başlatıldığı da ifade edildi.

Bu arada askeri gemiden ilk çıkan Türk vatandaşlarından Ülkü ve Kansu Tiryakioğlu, AA muhabirine verdikleri demeçte, kurtulduklarını için çok mutlu olduklarını söyledi.

Tiryakioğlu ikilisi, "Çok süründük, yerlerde yuvarlandık, soğuk yedik, üzerimize sular atıldı ne zaman ne de gün kavramımız kaldı ama kurtuluğumuz için çok mutluyuz. Feribottayken iki kez 'Tamam artık herşey bitti' deyip helalleştik. Denize atlayıp boğularak mı yoksa dumanla mı ölmek daha iyi diye düşündük. Ölüme yaklaşıp geri döndük. Bizi helikopterle kurtaran ve gemisine alan İtalyan askerlere gösterdikleri şefkatten ötürü çok teşekkür ederiz. Artık tek isteğimiz evimize, vatanımıza dönmek ve sevdiklerimize kavuşmak" diye konuştu.


 

AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler