YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adnan Menderes'in idamının 54. yılı
Adnan Menderes'in idamının 54. yılı
17 Eylül 2015 14:20
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in idamını eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in idamına ilişkin, "Hukukun siyasete alet edildiği bu acı olay, bugün de adaleti bir intikam aracı olarak kullanmak isteyenlere karşı her zaman hatırlamamız gereken bir ders niteliğindedir. Cesaretle demokrasimize, özgürlüklere ve hukuk devletine sahip çıkmalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

CHP Basın Biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, Menderes'in idamının 54. yıl dönümü dolayısıyla Adnan Menderes Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Fatih Kavaloğlu'na bir mesaj gönderdi.

Mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "şayan-ı dikkate değer" bir genç olarak siyasete kazandırdığı merhum Menderes'in, İstiklal Madalyası sahibi, ülkesine ve cumhuriyete büyük sevgi duyan bir insan olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, hayatı boyunca halka hizmet için çalışan Menderes'in, asla siyaseti kişisel bir zenginleşme aracı olarak kullanmadığını bildirdi.

Menderes'in, mal varlığının 1950 ile 1960 döneminde azaldığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Topraksız köylülere kendi arazilerini dağıtmış, dahası oğullarının ticaret hayatına girmelerini de men etmiştir. Kendisi siyasete hiçbir şey sahibi olmadan girip, servet edinen bir insan değildir. Bu bakımdan merhum Menderes bugün de örnek alınmalıdır" ifadesini kullandı.

 "Vicdanlar hala sızlıyor"

Kılıçdaroğlu, 55 yıl önce, merhum Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün bütün çabalarına rağmen yaşanan bu elim olayın herkesin vicdanını hala sızlattığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Sayın İnönü'nün 13 Eylül 1961'de açıkça ifade ettiği gibi, MBK tarafından alınan bu karar, milletimizde büyük bir üzüntüye yol açmış, demokrasi tarihimize de hala tam olarak kapanmayan bir yara açmıştır. Hukukun siyasete alet edildiği bu acı olay, bugün de adaleti bir intikam aracı olarak kullanmak isteyenlere karşı her zaman hatırlamamız gereken bir ders niteliğindedir. Cesaretle demokrasimize, özgürlüklere ve hukuk devletine sahip çıkmalıyız. Ancak bu yolla son sözlerinde bile milletimize ebedi saadetler dileyen Sayın Menderes'in hatırasına hak ettiği saygıyı gösterebiliriz."

Menderes'i, Hasan Polatkan'ı ve Fatin Rüştü Zorlu'yu rahmetle anan Kılıçdaroğu, demokrasi, Cumhuriyet ve halk için "önce Türkiye" diyerek fedakarca çalışan herkese şükranlarını sundu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler