YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adli Tıp'tan ilk açıklama
Adli Tıp Kurumu'ndan Özal'ın zehirlendiği iddiasına ilişkin açıklama geldi.
Adli Tıp'tan ilk açıklama
02 Kasım 2012 / 09:58 Güncelleme: 02 Kasım 2012 / 13:01

Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümü konusunda yapılan otopsi çalışmaları hakkında, çıkan bir takım sonuçlar olduğunu, ama bu sonuçları hep birkaç defa çalışarak teyit haline getirdiklerini söyledi.

Antalya'da Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği'nin 34. Ulusal Kurultayı'na katılan Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın cenazesine yapılan otopsiyle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, eylül ayından itibaren Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın cenazesiyle ilgili hazırlıklar yaptıklarını söyledi.

Cenazeyi 2 Ekim tarihinde Adli Tıp Kurumu'na getirdiklerini hatırlatan İnce, 2 Ekim akşamı ve 3 Ekim'de gerekli otopsi ve örnek alım işlemlerini bitirdiklerini, 4 Ekim tarihinde de Özal'ın cenazesini defnettiklerini söyledi.

Çalışmalara 2 Ekim'den itibaren devam ettiklerini, Kurban Bayramı sırasında da laboratuvardaki çalışmaların sürdüğünü vurgulayan İnce, ''Eylül ayından itibaren bu çalışmayı disiplinli bir şekilde yürütüyoruz. 2 Ekim'de bu sonuçların 2 aydan önce açıklanmayacağını aktarmıştım. Çalışmalarımız şu anda sürüyor. Biten herhangi bir rapor yok'' dedi.

''Çıkan bir takım sonuçlar var, ama bu sonuçları hep birkaç defa çalışarak teyit haline getiriyoruz'' diyen İnce, ''Şu anda biten, yayınlanan bir rapor yok. Ama bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. 2 Ekim'de deklare ettiğimiz süreç halen sürüyor. Sadece toplumun bu çalışmaları disiplinli bir şekilde yürüttüğümüzü bilmesini istiyoruz. Söylediğim sürede de raporumuzu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndereceğiz'' diye konuştu.


-Çalışmanın aralık ayında tamamlanması hedefleniyor-


Gazetecilerin ''Bu iddia nereden çıktı ve kurumunuzda nasıl bir kanaat oluştu '' şeklindeki sorusu üzerine İnce, şunları söyledi:

''Bir takım bulgularımız var, ancak bu bulgularımızı mutlaka rapor haline getirmemiz gerekiyor. Bu çalışmamız iki aşamalı. Birincisi morg, biyoloji ve kimya ihtisas dairesinde yürüttüğümüz çalışmalar. Bu çalışma sonucu Adli Tıp Kurumu Birinci İhtisas Kurulu'na gönderilecek. Birinci İhtisas Kurulu'nda yapılacak olan da Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sorduğu, ölüm sebebinin tespiti sorusuna cevap vermek. Arkadaşlar o çalışmayı bitirecek. Adli Tıp Kurumu'nda yürütülecek çalışmaların aralık ayında Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi konusunda umudum var. Bu konuda da elimizden geleni yapıyoruz. Ama şu anda 'bulguların sonuçları şudur' dediğimiz hiçbir bulgu yok. Sadece bir takım sonuçlar var. Bu sonuçları kendi içimizde değerlendirip yan çalışmalar ile teyit ediyoruz. Doğrulatıyoruz. Önümüzdeki ay Cumhuriyet Başsavcılığı, rapor kendilerine ulaştığı zaman gerekli açıklamayı yapacaktır.''

İnce, gazetecilerin ''Vücudunda zehirleyici madde var mı yok mu '' şeklindeki sorusu üzerine ise şöyle konuştu:

''Gazetede çıkan haberde yer alan maddeyi biz bulmadık. Bu haber nasıl oluştu onu da bilmiyoruz. Benim burada taahhüt ettiğim bir süreç var. Bu süreç sonunda da raporu hazırlayıp Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndereceğiz. Bunun disiplinli bir şekilde yürütüldüğünü toplumumuza duyurmak istiyorum. Sabırla beklemeleri gerekiyor. Bu haber nasıl çıktı, hiçbir fikrim yok. Biz bu çalışmanın başından itibaren başta Cumhuriyet Başsavcılığı olmak üzere Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ekipleri ve Adli Tıp Kurumu iyi uygulamalar örneği gösteriyoruz. Bu süreçler sizin olduğu kadar bizim de kafamızı karıştırıyor. Bayram tatili demeden gece gündüz çalışan arkadaşlar var. Bunların sonuçları bize geliyor, gelmesi de çok normal. Bunların değerlendirmesini yapıyoruz. Adli Tıp Kurumu'nun disiplin içinde çalıştığını, en kısa zamanda da raporu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndereceğini bilmesini istiyoruz. Bu tip haberlere itibar edilmemesinin bizim için önemli olduğunu düşünüyoruz.''


-''Bu haberin kaynağı biz değiliz''-


Medya kuruluşlarına çağrıda bulunan İnce, ''Her işin en iyi uygulamaları var. Herkesin buna riayet etmesi gerekiyor. Bizden beklenen her çalışmadaki özenin her işte yapılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bu haber nasıl çıktı, bu konuda bilgim yok. Ama Adli Tıp Kurumu sadece bu çalışma üzerinde değil, son dönemde çok disiplinli bir çalışma yürütüyor. Bu da onların bir örneği. Bu haberin kaynağı biz değiliz. Haberin kaynağının neresi olduğunu bilmiyorum'' diye konuştu.

Herkesin yapılan işe saygı göstermesi gerektiğini dile getiren İnce, ''Çok özenli, dikkatli ve bilimsel çalışıyoruz. Gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Gece 12'de analizlerden, laboratuvarlardan çıkan çalışanlarımız var. Onların emeğinin takdir edilmesi gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

Gazetecilerin ''Nasıl bir aşama kaldı'' sorusu üzerine İnce, şunları kaydetti:

''Önümüzdeki hafta sonuna doğru İhtisas Kurulu'na sonuçlarımızı verebileceğimizi düşünüyorum. Bu kurulun çalışması ne kadar sürecek bilmiyorum, ama gerekli özen ve hız gösterilecektir. Aralık ayı içinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndereceğiz. Raporu biz açıklamayacağız, açıklamak isterse savcılık açıklayacaktır. İşin sahibi başsavcılıktır. Biz onlara istedikleri konularda bilgi desteği sağlıyoruz.''

İnce, ''Disiplinli ve bilimsel çalışmadan bahsettim. Bu durumun da bir güvenin işaretçisi olduğunun altını çiziyorum. Adli Tıp Kurumu son dönemlerde devleti de milleti de çok yakından ilgilendiren süreçlerde yer aldı. Hem biz o kurumda çalışmaktan zevk alıyoruz hem de çok önemli misyonlar üstlendik. Telaş etmeden, hızlı bir şekilde gecemizi gündüzümüze katarak bu süreci en kısa zamanda bitireceğiz'' diye konuştu. aa
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler