YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adli Tıp'ın raporu açıklandı...
Adli Tıp'ın raporu açıklandı...
01 Ekim 2011 09:12
Adli Tıp'tan Şahin raporu: Cezaî ehliyeti var...
Adli Tıp Kurumu, Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından eski Özel Harp Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'in, 'suç tarihinde cezaî ehliyetinin bulunduğunu ancak tam olmadığını' bildirdi.

Bu sebeple dava sonunda Şahin'in ceza alması durumunda belli bir oranda indirime gidilebilecek. Silivri'de görülen duruşmanın ilerleyen saatlerinde mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Ersin Gönenci, Mehmet Koral ve Osman Gürbüz'ün tahliye edilmesine karar verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen 138'inci duruşmaya, CHP Milletvekili gazeteci Mustafa Balbay, gazeteci Tuncay Özkan, Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu ve eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu tutuklu 18 sanık katıldı. Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, ara kararlar üzerine dosyaya gelen evrakları okudu. Özese, İbrahim Şahin ile ilgili Adli Tıp Kurumu'ndan rapor gönderildiğini belirterek, Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Dairesi'nce hazırlanan raporda, suç tarihinde Şahin'in 'ceza ehliyetinin bulunduğunun ama tam olmadığı'nın bildirildiğini kaydetti. Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'ndan gönderilen 3 ayrı raporda da Şahin'in 7 Ocak 2009'da yargılandığı suçlara karşı ceza ehliyetinin tam olmadığı kaydedilmişti. Söz konusu rapor, suç tarihinde İbrahim Şahin'in cezai ehliyetinin bulunduğu ancak tam olmadığı anlamına geliyor. Dava sonunda İbrahim Şahin'in ceza alması durumunda belli bir oranda indirime gidilebilecek.

ÇÖMEZ HAKKINDA KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILMASI İSTENDİ

İkinci Ergenekon davasında Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, eski AK Parti milletvekili firari sanık Turhan Çömez'in yurtdışında kaçak durumunda olduğuna dikkat çekerek, "Çömez'in yokluğunda tutuklanmasını, hakkında kırmızı bülten çıkarılarak infazı için Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne gönderilmesini istedi. Savcı Pekgüzel, tutuklu sanık emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un avukatı Ünal Üstünsoy'un talep konuşmalarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Pekgüzel "İddia makamı olarak mütalaalarımız sadece dosya kapsamına göre oluşan hukuki kanaatimize göre verilmektedir. Mütalaalarımız her zaman hukuki denetime de tabidir." diye konuştu. Pekgüzel, Ergenekon örgütünün varlığının iddianamelerde iddia edildiğini vurgulayarak, "Delilleri gösterilmiştir. İddia makamı resmiyet kazanan bu iddianın arkasındadır. Netice kanaatimiz ise yargılama sonunda esas hakkındaki mütalaamız ile mahkemeye arz edilecektir." dedi. Bu arada mahkeme, tutuklu sanıklar Mehmet Koral, Ersin Gönenci, Osman Gürbüz'ün tahliyesine karar verdi. Dava, 14 Kasım 2011'e ertelendi. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler