YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adli Tıp işkenceyi belgeledi
Gözaltına alınan Grup Yorum’un solisti Selma Altın’ın kulak zarı patlatıldı. Grubun kemancısı Dilan Balcı’nın da kolu kırıldı. Adlî Tıp, işkenceyi belgeledi
Adli Tıp işkenceyi belgeledi
18 Eylül 2012 / 08:00 Güncelleme: 18 Eylül 2012 / 08:14

İstanbul Sultangazi’deki Gazi Polis Merkezi’ne yönelik bombalı saldırıda yaşamını yitiren DHKP-C’li İbrahim Çuhadar’ın cenazesinin Adli Tıp’tan alınması sırasında çıkan olaylarda gözaltına alınan Grup Yorum’un solisti Selma Altın ve kemancısı Ezgi Dilan Balcı’nın işkenceye maruz kaldığı iddia edildi. Taraf ’a konuşan iki sanatçının avukatı Taylan Tanay, Altın’ın solist olduğu için kulak zarının patlatıldığını, Balcı’nın da keman çaldığı için kolunun kırıldığını söyledi. Tanay, sanatçıların elleri kelepçeliyken şiddete maruz kaldığını söyledi.

Sağ kulağı hiç duymuyor

Müvekkillerine sanatlarını icra edememeleri gayesiyle işkence yapıldığını belirten Tanay, şunları söyledi: “Selma ile Ezgi Dilan gözaltına alınırken yere yatırılmış ve birçok polis tarafından dakikalarca tekmelenmiş. İşkence, bindirildikleri Çevik Kuvvet’e ait araçta da devam etmiş. Selma Altın, Grup Yorum’un solisti. Polisler bunu biliyorlar. Bir polis Altın’ın kulaklarına elleri kelepçeliyken defalarca vurarak kulak zarını patlatıyor. Selma’nın şu an sağ kulağı hiç duymuyor. Sol kulağı da çok az duyuyor. Adli Tıp doktoru da bunu raporladı. Ezgi Dilan da keman çaldığı için sadece kollarına vuruyorlar. Şu anda bir kolu kırık ve şişmiş durumda. Tedavi talebinde bulunduk ancak Haseki’de doktor olmadığı için tedavi olamadılar.”

Yapılanların “polis terörü” olduğunu savunan Tanay, “Sadece kulaklarına çalışarak işkence yapılması Grup Yorum üyeleri için mevcut” diye konuştu.

“Ay geldi, işkenceler arttı”

14 eylülde Adli Tıp Kurumu önünde gözaltına alınan 28 kişinin tamamının işkence gördüğünü hatırlatan Tanay, Terörle Mücadeleden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Sedat Selim Ay ve görevli polisler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Ay’ın İstanbul’a dönmesiyle gözaltında işkencelerin arttığını belirten Tanay, “Başbakan, Sedat Selim Ay ve yöntemlerine sahip çıkarsa olacağı budur. Bu da işkenceye sıfır tolerans söyleminin boş olduğunu gösteriyor” dedi.

VICTOR JARA’NIN PARMAKLARI KIRILMIŞTI

Ünlü Şilili gitarist Victor Jara, Salvador Allende’nin başında olduğu Unidad Popular’ı desteklediği için darbeden sonra işkence görmüştü. Darbe sırasında, tutuklanan Jara’nın bir daha gitar çalamaması için elleri kırılmış sonra da diğer mahkûmlara ibret olsun diye elleri kesilmişti. Jara, Unidad Popular’ın marşı Venceremos’u söyleyerek ülkede bir efsane haline gelmişti. (Taraf)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler