YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adli Tıp ifadeleri doğrulamıyor
Uzmanlar, C.G'nin teslim olmasından verdiği ifadeye kadar her ayrıntının hukukta ceza indirimi olarak karşılık bulduğunu belirtti.
Adli Tıp ifadeleri doğrulamıyor
19 Eylül 2009 / 17:37 Güncelleme: 19 Eylül 2009 / 17:43

'ROL'ÜNÜ MÜ OYNUYOR?
197 gün boyunca kayıp olan Cem Garipoğlu yakalandığında aslında herşey büyük ölçüde netleşecek sanılıyordu. Ancak pek de öyle olmadı. Çünkü Cem Garipoğlu'nun ifadelerinin "çok iyi tasarlanmış bir senaryoya benzediği" öne sürülüyor. TRT'nin haberine göre; uzmanlar Cem Garipoğlu'nun teslim olmasından verdiği ifadeye kadar her ayrıntının hukukta ceza indirimi olarak karşılık bulduğunu belirterek ifadelerin şifrelerine dikkat çekiyorlar.

Cem Garipoğlu'nun nöbetçi mahkemedeki 3 sayfalık ifadesi oldukça dikkat çekici.

Soğukkanlılıkla Münevver Karabulut'u nasıl öldürdüğünü ve sonrasını anlatıyor.

İyi Düşünülmüş, Az Ceza ile Kurtulmaya Yönelik İfadeler

Hukukçular, Cem Garipoğlu'nun sözlerinin "iyi düşünülmüş ve tamamen daha az bir ceza ile kurtulmaya yönelik" ifadeler olarak değerlendiriyor.

"Mesajı görünce öfkelendim" sözünün "tahrik indirimi istiyorum" anlamına geldiği, "mutfaktaki bıçağı aldım" demekle de "planlı bir cinayet değildi" mesajının verilmek istendiği öne sürülüyor.

Yine uzmanlar, Garipoğlu'nun, "cinnet geçirdim, hatırlamıyorum" sözüyle, "akıl sağlığım yerinde değildi, bana buna göre indirim yapın" demek istediğini hatırlatıyor.

"Ellerimi kirli sepetindeki giysilerle sildim, annem yoktu evi ben temizledim" gibi ifadelerle de cinayetle ailesinin bir ilgisinin olmadığını anlatma çabası içinde olduğu dile getiriliyor.

Adli Tıp İfadeleri Doğrulamıyor

Hukukçu uzmanlar, ifadelerdeki şifreleri bu şekilde deşifre ederken, Adli Tıpın raporu da Cem Garipoğlu'nun ifadelerini doğrulamıyor.

Cem Garipoğlu, bütün bu süreçte 3-4 darbeden ve tek bıçaktan bahsetse de Adli Tıp Kurumu Münevver Karabulut'un vücudunda 5'i öldürücü 29 bıçak darbesi olduğunu belirtiyor.

Cem Garipoğlu'nun ifadesinde, "Öldüğüne emin oldum. Çok aşırı panik yaptım.Münevver'i bu bavula koymaya çalıştım ancak sığmadı.Nalbura gittim ve testere aldım" diyor.

Oysa adli tıp raporuna göre; Münevver'in başının gövdesinden ayrılırken hayattaydı.

Yine Cem Garipoğlu cinayeti her ne kadar tek başına işlediğini ısrarla söylese de raporlar onun bu ifadesini de doğrulamıyor...

Cem Garipoğlu'nun saklandığı 197 gün boyunca ne yaptığı merak ediliyordu. İddia, bu sürenin önemli bir kısmında çok iyi hazırlanmış bir "Cinayet ve sonrası senaryosu"nu ezberlediği yönünde.

Ancak dikkat çeken en önemli ayrıntı, Cem Garipoğlu'nun teslim olma tarihinden, söylediği sözlere kadar her ayrıntının aslında kendisiyle ilgili işleyen hukuki süreçte ceza indirimi olarak bir karşılığının olması.

Avukatın, Cem'in teslim olması, bir anlık öfkeyle cinayeti işlediğini belirtmesi yani kasti bir cinayet olmaması gibi iki önemli noktada indirim talebinde bulunacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Kemik Yaşının Tespiti Önemli

Bir taraftan da kemik yaşının belirlenmesi süreci devam edecek.

Mahkeme kemik yaşı 18'in üzerinde çıksa bile Cem Garipoğlu'nun yasal yaşını esas alacak.

Ancak böyle bir sonuç halinde hiçbir ceza indiriminin uygulanmaması gündeme gelebilir.

Süreci önümüzdeki günler, talepler, iddianame ve mahkeme süreci belirleyecek.

Tabi bir de devam eden soruşturmada ulaşılan ayrıntılar.
 

insanlık görevi
 // ibrahim çelikoğlu
Habere yorum yapmak şahitlik yapma anlamında olamaz.Yorum, tahmin ve fikir ortaya atarak işi aydınlığa kavuşturmaktır.Doğruluğu olamaz.Doğru olanı bulmak yargının görevidir.Maksat,vatandaşlık görevi,doğrular saptırılmasın diye vaziyet almaktır.Tıp ifadeleri doğrulamıyor.Kaç bıçak darbesi var?Bilemiyor.Sürekli ağlıyor.İnsan
neden ağlar?Vefakarlık yaptığı zaman ağlar.Katil ağlayamaz.Kan tutar.Kan vucuttan çekilir,sapsarı kesilir ve dili tutulur.
Ağlama...
20 Eylül 2009 03:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler