YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adil Öksüz'ü sorgulayan savcı konuştu
FETÖ’nün Hava Kuvvetleri sorumlusu olduğu belirtilen ve Akıncı Üssü'nde gözaltına alınıp bırakıldıktan sonra firar eden Adil Öksüz’ü sorgulayan Cumhuriyet Savcısı Cihan Ergün konuştu.
Adil Öksüz'ü sorgulayan savcı konuştu
13 Ağustos 2016 / 11:01 Güncelleme: 13 Ağustos 2016 / 11:07

Akıncı Üssü'nde gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan FETÖ'nün " hava kuvvetleri sorumlusu" Adil Öksüz'ü sorgulayan Savcı Cihan Ergün konuştu.

Savcı, “Sorgu bittikten sonra farklı bir soru sordum. Kendi avukatı vardı. Avukatı da ' böyle soru niye soruyorsunuz?' dedi. Aday arkadaşlarımızdan bir ya da iki kişi daha vardı. Ben soruyu sorunca o zaten düştü" dedi.

15 Temmuz darbe girişiminde Akıncı Üssü'nde yakalanan Adil Öksüz, mahkeme tarafından delil yetersizliğinden 21 dakikada serbest bırakılmıştı.

Salıverildikten sonra 20-25 gündür güvenlik güçleri tarafından her yerde aranan Adil Öksüz'ün ifadesini alan ve tutuklanmasını talep eden Ankara Batı Adliyesi (Sincan) Cumhuriyet Savcısı Cihan Ergün, Vahdet gazetesine konuştu.

İşte Savcı Ergün'ün anlattıkları:

ARSA NEREDE? YOK...

“Adil Öksüz bana hiçbir şey anlatmadı. Olayla ilgili hiçbir şey anlatmadı. Oraya gelmediğini, hiç kimseyi tanımadığını söyledi. Bizim tabi birçok soru yöntemimiz var. ' Sen hiç böyle bir örgüt duydun mu? Darbeye kalkıştılar sen oradaymışsın, bulunmamanız gereken bir yerde sivil bir vatandaş olarak neden bulundunuz?' şeklinde sorular yönelttik.

Verdiği cevapların hepsi darbe ya da darbe taraftarları ile hiç ilgisi olmayan, kendince algı yanıltmaya çalışan cevaplar verdi. Bu tür hiç alakası olmayan şeyler söyledi. Arsa almaya geliyorsanız pazarlık yaptığınız birinin olması lazım. Birbirinizin telefonu olması lazım. Arsa alacağınız kişinin telefonu var mı? Yok. Soyadı nedir? O da yok. Arsa nerede? O da yok. Kim buluşturacaktı? Bilmiyorum. Evini biliyor musun? Hayır. Bu gibi cevaplar.

Vaziyet o ki; doğru bir şey söylemiyorsunuz ama bulunmamanız gereken bir saatte orada bulunuyorsunuz. Darbe girişiminin hemen sabahı (16 Temmuz Cumartesi) saat 09.00'da taksi ile geldiğini söylüyor. 09.00'da taksi ile gelirseniz orada o zaman bombalar patlıyor. Uçaklar havalanıyor. Başka yerden gelen uçaklar pisti bombalıyor. Siz gayet rahat orada dolaşıyorsunuz ve 1 saat sonra yakalanıyorsunuz."

HER ŞEYİ İNKAR EDİYOR, HİÇBİR ŞEY SÖYLEMİYOR

“Sorgu bitmek üzereydi. Hiçbir şey söylemiyor. Her şeyi inkar ediyor. FETÖ örgütünü tanımadığını, FETÖ elebaşısına küfürler ediyor. Lanetler yağdırıyor. Sorgu bittikten sonra farklı bir soru sordum. Kendi avukatı vardı. Avukatı da ' böyle soru niye soruyorsunuz?' dedi. Aday arkadaşlarımızdan bir ya da iki kişi daha vardı. Ben soruyu sorunca o zaten düştü. Ben dedim ki, bu cevap bana yeter, hoca dediğiniz adamınız da bu cevabı veriyordu zaten. Dışarı çıkarttık. Biz tutuklama için yazdık, gönderdik.

Ama davaya bakan hakim arkadaş tarafından serbest bırakılmış. Ardından tutuklanmadığı için itiraz ettik. Adil Öksüz'ün FETÖ örgütü içinde böyle biri olduğunu bilmiyordum. Ancak o bahsettiğim soruyu sorup o cevabı alınca bu da bunlardan dedim. Ancak olayın neresinde onu da bilmiyordum."

DARBEYİ BAŞKA AKILLAR PLANLAMIŞ

“Karşımızda şöyle bir örgüt var. CIA ve MOSSAD patentli bir örgüt. FETÖ terör örgütünün elebaşısı bu tür stratejiyi bilecek dehaya sahip bir insan değil. Dinsel dört tane kavram bilip birkaç tane dinsel felsefe bilgisi ile bunlar yapılamaz. Mutlak suretle üst akıl lazım.Hatta bir dolarla mesajlaşıp şifreleşmeyi bile Amerikan filmlerini izleyenler bilir CIA bunları kullanır.

BİR DOLARIN BİR ÖZELLİĞİ DAHA VAR

Ancak bir doların bir özelliği daha var. Üzerinde İsrail arması taşıyan tek paradır. Bu nedenle bir dolar kullanılmış. İcra tarzına baktığınızda da görüyoruz ki İsrail ve MOSSAD icrasıdır. Kendi vatandaşını bombalayan kendi vatandaşını ikinci sınıf statüde sayan sadece İsrail var.

Aynı şekilde bizim uçaklarımız bizim vatandaşımızı bombalıyor. Ve bilmemekle de dalga geçiyorlar. Ucu yurt dışına giden başka akıllar tarafından planlanıp düzenlenen bir yazılım. Şunu da ekleyeyim; darbe dün evvelki gün çalışılıp da 15'inde icra edilmiş bir darbe değil. Aylar öncesinden darbe planlaması yapılmış."

 // HAlK DAN BİRİ
BEN CE HKIMDE DE 1 DOLAR VARDI ONUN İÇİN SERBEST BIRAKILDI HAKIM ARASTİRİLMALİ...
13 Ağustos 2016 18:36
 // Selim
Eger bütün fetoculer bu şekilde yapılamıyorsa - yargılanacaklar hay halimize....
13 Ağustos 2016 13:06
YENİKAPI
 // yılmaz türk
Sayın Savcının bir gazeteye böyle bir açıklamada bulunmasını şahsen uygun bulmuyorum. ...
13 Ağustos 2016 Cumartesi 12:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler