YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adil Gür: Söylenen o sürpriz olur mu?
Nihan Günay’ın sunduğu Medya Dünyası’na konuk olan A&G Araştırma Şirketi Müdürü Adil Gür, Köşk Seçimleri öncesinde A Haber ekranlarında önemli açıklamalarda bulundu.
Adil Gür: Söylenen o sürpriz olur mu?
04 Haziran 2014 / 20:01 Güncelleme: 04 Haziran 2014 / 20:04

Adil Gür "Çok büyük bir sürpriz beklemiyorum. Önümüzde 30 Mart 2014 Seçimleri'nin örneği duruyor. Ak Parti'nin aldığı oy oranı ortada. Köşk seçimi birinci turda bitmese bile, her siyasi parti kendi adayına oy verirse ikinci turda Ak Parti'nin adayı kazanır" dedi.

Türkiye Ak Parti'nin adayını tartışıyor, başka isim konuşulmuyor

"Türkiye'de isim olarak en çok AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı öne çıkıyor. Uzunca bir süre Türkiye, 'Ak Parti'nin adayı Başbakan mı olacak, Gül mü olacak?' diye tartışıyor. MHP'nin, CHP'nin veya olabilecekse bir çatı aday ismi ortada olmadığı için, kimse başka bir isim veremiyor."

"Yaptığımız araştırmalarda, 'Şimdi size sayacağım isimleri cumhurbaşkanı olarak görmek ister misiniz?' diye sorduğumda, 'Başbakan Erdoğan'a mutlaka oy veririm' diyen yüzde 42 var. 'Belki verebilirim' diyen yüzde 12 var. Toplamda yüzde 54 ediyor. Muhtemel bir cumhurbaşkanlığı seçiminde başbakan aday olacak mı bilmiyoruz. Ben yüzde 99.9 olur diyordum ama son zamanlarda kafam karıştı. Acaba o söylenen sürpriz olur mu? 'Sürprizleri bekleyin' denmişti. Başbakan görevine devam edip Gül de cumhurbaşkanı olarak kalabilir mi bilmiyoruz."

Bizim C.Başkanımızın Obama'dan daha fazla yetkisi var

"Türkiye ilk defa halkın seçeceği cumhurbaşkanıyla yoluna devam edecek. Biz 'Cumhurbaşkanının yetkisi az mı çok mu?' diye tartışıyoruz ama bizim cumhurbaşkanımızın kullanırsa çok daha fazla yetkisi var. Hatta başkanlık sisteminin hakim olduğu ABD'de, Obama'dan bile fazla yetkisi var."

Başbakan kimi işaret ederse, Başbakan o olur

"Bütün tahminlerin, araştırmaların boş olduğunu, Sayın Başbakan kimi işaret ederse Başbakanın o olacağını düşünüyorum. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aday olmaz ise, kendisi de üçüncü dönem kuralına takılıyor. Böyle olursa üçüncü dönem kuralının değişmesi lazım."

Herkes kendi adayını gösterirse Ak Parti'nin adayı kazanır

"Önümüzde 60-70 günlük bir süre var. Bu hafta sonu bir seçim olsa, çok büyük bir sürpriz beklemiyorum. Önümüzde 30 Mart 2014 seçim sonuçları var. AK Parti'nin aldığı oy oranı var. Köşk seçimi birinci turda bitmese bile, her siyasi parti kendi adayına oy verirse ikinci turda AK Parti'nin adayı mutlaka kazanır."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler