YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adil Gür: Seçmen bu adaya oy vermez çünkü..
A Haber’de Nihan Günay’ın sunduğu Medya Dünyası’na konuk olan A&G Araştırma Şirketi Müdürü Adil Gür, muhalefetin ‘çatı aday’ı İhsanoğlu’nun tabanı motive edici değil, ayrıştırıcı olacağını belirtti.
Adil Gür: Seçmen bu adaya oy vermez çünkü..
17 Haziran 2014 / 18:00 Güncelleme: 17 Haziran 2014 / 18:00

‘Seçmen bir adayın aslı varken muadiline oy vermez’ diyen Gür, muhalefetin adayının Ak Parti’nin muhtemel adayı Başbakan Erdoğan kadar politik bir figür olması gerektiğini ifade etti.

"Muhalefetin Ak Parti tabanından oy almaya çalışırken kendi tabanını da konsolide etmelidir. Muhalefetin adayının ideolojik ve kendine has bir duruşu olmalıdır. Zira seçmen bir adayın aslı varken, muadiline oy vermez. Adayın dindar olmasına gerek yok, fakat dindarları ötekileştirmeyen bir kişi olmalıdır. Dindarlık toplumun büyük bir bölümü için önemli, fakat tek başına belirleyici değil. Adayın insanların cebiyle gönlü arasındaki ilişkiye hitap edebilmesi gerekir."

İhsanoğlu tabanı motive etmez ayrıştırır

"İhsanoğlu'nun çok az tanınıyor olması dezavantajdır. Muhalefetin siyaset üstü, siyaset dışı olması yanlış bir tercih; zira aday siyasetin içinde olmalıydı. Hele de Ak Parti'nin muhtemel adayının sayın Erdoğan olacağı söyleniyor. Muhalefetin adayı Erdoğan'dan daha politik bir figür olmalıydı. Zira muhalefet meydanlarda halka ne diyecek, adayı nasıl tanıtacak?"

İhsanoğlu'nun seçmen tercihlerinde asgari de olsa karşılık bulması gerekir. Fakat CHP'den gelen rahatsızlıklar bunun olmadığını gösterdi. Tabanı motive edecek bir aday olmalıydı, fakat sanki İhsanoğlu motive etmekten öte ayrıştırıcı bir aday gibi gözüküyor."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler