YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adil Gür: AK Parti'nin 3 hedefi var
Kamuoyu araştırmacısı A&G Araştıma Başkanı Adil Gür, AK Parti'nin 22 Mayıs'ta yaptığı 2. Olağanüstü Konge'yi yorumladı. Türkiye'de sistemin tıkandığını söyleyen Adil Gür; "Türkiye'de yeni bir sistemi halk da istiyor" dedi.
Adil Gür: AK Parti'nin 3 hedefi var
23 Mayıs 2016 / 13:03 Güncelleme: 23 Mayıs 2016 / 13:14

Kanal A'da Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu Haber Merkezi programına telefonla bağlanan Adil Gür, Ak Parti'de son dönemlerde yaşanan değişimi değerlendirdi.  Kongrede sistem değişikliğine vurgu yapıldığını belirten Gür, "Kongrede bir değişim rüzgarı gördük. Davutoğlu'nun ayrılmasının da kişisel çatışmalar değil sistem tıkanmasının sonucudur. Kısa sürede problemleri çözecek bir üretim yolu üretilecek." dedi.

Adil Gür'ün konuşmasından önemli satırlar:

Kongrede vurgu 'sistem değişikliği'ydi. Kongrede bir değişim rüzgarı gördük... Davutoğlu'nun ayrılmasının da kişisel çatışmalar değil sistem tıkanmasının sonucudur. Bugün Türkiye bir emniyet müdürü atayamıyor. Bugün Ankara'da müsteşarı olmayan bakanlıklar var. Vekaleten yürütülen bir çok genel müdürlükler var. Bunların hepsi sistemden kaynaklanıyor. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakan'ın imzası gereken üçlü kararnamelerde hep aynı tartışma yaşanıyor. Bunların kişilerle alakası yok. İki seçilmişin olduğu bir yerde bu sorun her zaman yaşanacaktır.

YENİ BİR SİSTEM GEREKLİ

Genç seçmenlerin talebine cevap veren yeni bir sistem gerekli. Başkanlık sistemi isteniyor fakat hangi çeşidinin olacağını henüz bilemiyoruz.  Başkanlıkla ilgili bir anayasanın değişmesi hemen olmasa bile problemi kısa sürede çözecek bir yola gidileceğini düşünüyorum. Haziran ayında olabilir bu değişiklik. Çünkü anayasa değişikliği uzun ve meşakkati bir yoldur, 101. maddede değişiklik öngörüyorum. 'Başkanlık sistemi olmaz' demiyorum ama 'kısa sürede olmaz' diyorum. Kısa sürede problemleri halledecek geçici bir çözüm yolu üretilecek.  Çünkü sistem tıkandı. 

HALK İSTİYOR

Türkiye'de yeni bir sistemi halk da istiyor.  AK Parti ortaya yeni bir anayasa koyup kamuoyuyla paylaşır ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da 'Ben bunu istiyorum ve arkasındayım' dediğinde, o başkanlık sistemine halk 'evet' diyecektir. Seçmen sistem değişikliğine yüzde 55-60 oranında destek veriyor. Ancak hala seçmenin önüne konulan bir sistem yok. Bunu AK Partililer de bilmiyor.

MKYK LİSTESİNE YORUM

Yeni hazırlanan MKYK listesinde partinin önemli isimleri liste dışında kaldı fakat bu isimler AK Parti'de yoluna devam edecek. Dünden beri kamuoyunda "Başkanlık sisteminde partinin yetkili kurumları ile hükümet ayrılır; bunun için hükümette yer alacakların tamamı MKYK dışında bırakıldı" şeklinde yorumlar yapılıyor fakat ben bu düşünceye katılmıyorum. Çünkü Türkiye'nin kısa sürede başkanlık sitemine geçmesini öngörmüyorum. Şayet kısa sürede Türkiye başkanlık sistemine geçse bile başkanlık siteminde bakanlar parlamento dışında atanır. MKYK dışında kalanların yüzde 90'ı milletvekili zaten. MKYK listesine baktığımızda aralarında bakan olacak güçlü isimler var, liste dışında kalanlara baktığımızda ise bunların hepsine bakanlık verilme ihtimali de yok. Çünkü Türkiye'de bakan sayısı belli.

3 HEDEF VAR

Ben bu değişikliği başkanlık sistemine hazırlık olarak değil  AK Parti'nin yeni bir sinerji anlayışı olduğunu düşünüyorum.  AK Parti'nin bundan sonra bir kaç hedefi var: Sistem değişikliği, terör ve paralel yapı ile mücadele ve ekonomi var.   

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

 

İT ÜRER KERVAN YÜRÜR
 // Misafir & Misafir
Davasında samimi olanların yardımcısı Allahtır. Hak bildiğimiz yolda zik zak çizmeden yürürsek, engeller eğilir yol verir. Yani it ürer kervan yürür. Yeter ki kervancı başı sağlam olsun. Gerisi çorap söküğü....
23 Mayıs 2016 Pazartesi 14:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler