YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adı sürekli 'Canlı bomba' olarak anılan Elif Sultan Kalsen kim?
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne düzenlenen saldırıda öldürülen kadın teröristin DHKP-C'li Elif Sultan Kalsen olduğu ortaya çıktı. Kalsen, polisin arananlar listesinde yer alıyordu. Peki, Elif Sultan Kalsen kimdir? Adı hangi olaylarda geçti? Bir hatırlayalım
Adı sürekli 'Canlı bomba' olarak anılan Elif Sultan Kalsen kim?
02 Nisan 2015 / 21:56 Güncelleme: 02 Nisan 2015 / 22:03

DHKP-C'li Elif Sultan Kalsen'in ismi daha önce de sık sık gündeme gelmişti. Kalsen adı ilk olarak, 2012'de DHKP-C'nin canlı bombaları arasında geçti. Adı kamuoyuna yansıyınca kameralar karşısına geçip canlı bomba olmadığını iddia etmişti. Hatta, Kalsen bazı emniyet müdürleri ve İstanbul Valisi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Kalsen adliye önünde basın açıklaması yaparak, "Bizi canlı bomba ilan ettiler. Bunun kaygısını yaşıyoruz. Bizi katletmek istiyorlar" ifadelerini kullanmıştı. Bazı çevreler, Elif Sultan Kalsen'i "mağdur edilen öğrenci" olarak gündeme taşımıştı.

CHP, cezaevine kitap göndermişti ama...

Bu arada, CHP'nin, "örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla cezaevinde bir süre tutuklu kalan Elif Sultan Kalsen'e gönderilen ve cezaevi yönetimince uygun bulunmayarak kabul edilmeyen kitaplardan dolayı, 2012 Nisan ayı insan hakları ihlalleri raporunda, Kalsen'e mağdur sıfatıyla yer verdiği ortaya çıkmıştı.

Sultanahmet'teki saldırıda adı geçti

6 Ocak'ta bir polisin şehit olduğu Sultanahmet'te, turizm şube müdürlüğü'ne yönelik canlı bomba saldırısında da Kalsen ismi gündeme geldi. DHKP-C terör örgütü, intihar saldırısını Kalsen'in yaptığını açıklamıştı. Kalsen'in ailesi teşhise gittiğinde canlı bombanın Kalsen olmadığını söyledi. Saldırganın Diana Ramazanova olduğu anlaşılınca, örgüt bildiriyi geri çekti. Saldırıda ismi geçen Elif Sultan Kalsen'le ilgili olarak tüm birimler yeniden alarma geçmişti.

Son olarak, 30 Ocak'ta Taksim'de polis noktasına otomatik silahla saldırı düzenlenmiş, polis saldırının Kalsen tarafından yapıldığını belirlenmişti. Polis, kimsenin yaralanmadığı bu saldırıdan sonra kaçmayı başaran Kalsen'in peşindeydi. Kalsen'in İstanbul ya da Ankara'da eylem yapabileceği iddia ediliyordu.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler