YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adı bu şehirde bulvara verildi
Muhsin Yazıcıoğlu'nun adı Kayseri'de bir bulvara verildi
Adı bu şehirde bulvara verildi
03 Nisan 2010 / 17:16 Güncelleme: 03 Nisan 2010 / 17:33

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Muhsin Yazıcıoğlu ile ilgili, ''28 Şubat sürecinde, herkesin sıraya geçip brifingler dinlemeye gittiği günlerde, 'Biz Türkiye'yi Suriye modeli ile yönettirmeyiz' diye o yürekli sesi çıkartıp, onun arkasında sonuna kadar duran bir yiğit ve yürekti'' dedi.

Yakut, helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun adının bir bulvara verilmesi dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Yazıcıoğlu'nun bir gönül ve dava adamı, aynı zamanda da cesaretli bir yürek ve ses olduğunu söyledi.

12 Eylül öncesindeki zor dönemlerde vatan, millet, bayrak için ölümlerden döndüğünü ve yıllarca Mamak Cezaevi'nde kaldığını belirten Yakut, şunları kaydetti:

''Oradan çıkıp tekrar devlete, vatana, bayrağa ve millete küsmeden yoluna devam etmesi her babayiğidin işi değildir. Cezaevinden çıktıktan sonra kurduğu vakıfla da bu memlekete, bu devlete ve bu millete hizmet edecek iyi insanların yetiştirilmesi için çaba gösterdi. 28 Şubat sürecinde, herkesin sıraya geçip brifingler dinlemeye gittiği, partilerin büyük başkanlarının ses çıkartamadığı, yargının sıraya geçip brifing dinlediği günlerde 'Biz Türkiye'yi Suriye modeli ile yönettirmeyiz' diye o yürekli sesi çıkartıp ve onun arkasında sonuna kadar duran bir yiğit ve yürekti.''

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu ise Muhsin Yazıcıoğlu'nun kadim dostu olan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'ye, gösterdiği kadirşinas davranıştan dolayı teşekkür etti.

Rahmetli genel başkanları Muhsin Yazıcıoğlu'nun Türk-İslam coğrafyasındaki değerli kıymetler içerisinde haklı olarak yer aldığını belirten Topçu, şöyle devam etti:

''Bugün burada onun adını ve anısını yaşatmak üzere yapılacak olan açılış, bunu göstermektedir. Anadolu insanının bağrından çıkan ve Anadolu insanının sesi, soluğu, rengi ve deseni olan Muhsin Yazıcıoğlu'na, hem bu kadirşinaslığın gösterilmesi, hem de milletimizin geleceğine böylesi bir referansın taşınması ve unutulmaması adına yapılan bu işler, bizleri de onun mesai arkadaşları ve kadroları olarak gerçekten onurlandırıyor. Bu yapılanları Türk milleti adına alıyor ve bağrımıza basıyoruz. Değerli başkanımıza da tekrar teşekkür ediyorum.''


ÖZHASEKİ'NİN KONUŞMASI


Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de şehirlerin, medeniyetlerin yollarla oluştuğuna dikkati çekerek, yol olmayan bir yerde medeniyet kurmanın da mümkün olmadığını kaydetti.

Bu çizgide Kayseri'deki planlı gelişmenin herkesin gözüne çarptığını belirten Özhaseki, ''Kayseri'ye gelen herkes yollarımızdan, onların temizliğinden, etrafındaki güzelliklerden bahsediyor. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun, yattıkları yer nur olsun'' dedi.

Özhaseki, bugün de eski Çevreyolu ile yeni Kuzey Çevreyolu'nu birbirine bağlayan bir caddenin açılışını yapacaklarını ifade ederek, şunları söyledi:

''Bu cadde 6 kilometre uzunluğunda. Büyükşehir Belediyesi olarak gerek üst gerekse alt yapısına 10 milyon liraya yakın bir para harcadık. Kayserimiz için önemliydi. Çünkü bu caddenin devamında iki bin yataklı bölge hastanesi yapılacak, devamında Mobilyacılar Sitesi yapılacak. Biraz daha devamında yeni demir yolu hattının istasyon binası kuruluyor. Burası Şehirlerarası Otobüs Terminali ile istasyon arasındaki bağlantı yolu oluyor. Caddenin sonunda da şu an inşaatına başlandı, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi kuruluyor. Raylı sistem programlaması var. Belsin'den Nuh Naci Yazgan Üniversitesine kadar uzanacak hatta inşallah önümüzdeki yıllarda raylı sistem de çalışmaya başlayacak. Bu caddeye de hepimizin sevdiği, gönlünde ayrı bir yeri olan, gönül adamı rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun ismini verdik.''


''İNANDIĞI GİBİ YAŞADI VE ÖYLE RAHMETLİ OLDU''

 

Kayseri'de caddelere siyasilerin isimlerinin verilmediğine dikkati çeken Özhaseki, bazı şehirlerde caddelere siyasilerin isimlerinin verilmesinin gelenek haline geldiğini anlattı.

Özhaseki, Kayseri'de hem böyle bir geleneğin hem de verilmiş isimlerin değiştirilmesi gibi bir geleneğin olmadığını belirterek, şunları söyledi:

''Burası bir istisna. Meclisimize geldiğinde herhalde komisyona bile gitmedi, üzerinde tartışılmadı, neden bir siyasinin ismi veriliyor diye sorulmadı. Hiçbir meclis üyemiz böyle bir itirazda bulunmadı. Oy birliği ile geçti. Hepsinden Allah razı olsun. Neden böyle oldu? Rahmetli Muhsin Bey, bir siyasi parti lideri olarak görülmüyordu. Aslında bir siyasi partinin lideriydi, insanların önüne çıkıyor oy istiyordu ama kimse onun bir başkasının partisinin lideri olarak görmüyordu. Onu bir dava adamı olarak görüyordu, ideal adamı olarak görüyordu, fikir adamı olarak görüyordu. Böyle gördüğü için de herkes kendisine yakın hissediyordu. O inandığı gibi yaşadı ve öyle rahmetli oldu.''

Muhsin Yazıcıoğlu ile üniversite yıllarında tanıştığını ifade eden Özhaseki, aradan geçen yıllara rağmen hiç irtibatlarının kesilmediğini söyledi.

Yazıcıoğlu'nun, Kayseri'de takip ettiği fakir aileler, işe yerleştirdiği geçler olduğunu belirten Özhaseki, ''(Başkanım o ailenin ekmeği, aşı yok) derdi. Adresleri bildirirdi biz de takip ederdik'' dedi.

Konuşmaların ardından, Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı'nın açılışı yapıldı ve refüje fidan dikildi. Açlışın ardından Yalçın Topçu ve Mehmet Özhaseki birlikte aşure dağıttı.

Törende, Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı konser verdi, Muhsin Yazıcıoğlu'nun Mamak Cezaevi'nde yazdığı ''Üşüyorum'' adlı şiiri kendi sesinden dinletildi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler