YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ADD'nin düzenlediği mitinge KİMLER katılıyor?
ADD, Tandoğan Meydanı’nda miting düzenliyor
ADD'nin düzenlediği mitinge KİMLER katılıyor?
17 Mayıs 2009 / 12:11 Güncelleme: 17 Mayıs 2009 / 00:00

Atatürkçü Düşünce Derneğinin öncülüğünde düzenlenen ve bazı sivil toplum kuruluşlarının desteklediği ''Cumhuriyet Mitingi''ne katılanlar, Tandoğan Meydanı'nda toplanmaya başladı. Ankara dışındaki illerden otobüslerle gelen katılımcılar, otobüslerin yönlendirildiği Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) toplanarak Tandoğan Meydanı'na doğru yürümeye başladı.

Miting alanına gelenlerin, Türk bayrakları ve Atatürk posterlerinin yanı sıra ''Vatan toprağı kutsaldır'', ''Laiklik adam olmaktır'', ''Ya istiklal ya ölüm'', ''Yargıya uzanan eller kırılsın'', ''Türkiye laiktir laik kalacak'' yazılı pankartlar taşıdıkları görüldü. Katılımcılar, Tandoğan Meydanı'na, oluşturulan kontrol noktalarından kapsamlı üst araması yapıldıktan sonra alınıyor. Miting alanı çevresinde emniyet güçlerince geniş güvenlik önlemleri alınırken, Tandoğan Meydanı'nda yaklaşık 4 bin polisin görev aldığı bildirildi. Herhangi bir sağlık sorunu yaşanması durumunda müdahale için ambulans ve sağlık görevlileri hazır bekletilirken, seyyar tuvaletler de oluşturuldu.

KİMLER KATILIYOR / KATILMIYOR?

ADD’nin en başta Ergenekon Soruşturması’nı protesto etmek için gerçekleştireceği mitinge bazı kitle örgütleri, sendikalar, meslek odaları ve üniversiteler ve "psikolojik baskıyla" çok sayıda vatandaşın katılması bekleniyor. ADD, tüm yurttaşlara yönelik miting davetini “Hukuk devletine, demokratik laik Cumhuriyete, üniter yapıya ve tam bağımsızlığa sahip çıkmaya çağırıyoruz” sözleriyle yapıyor. Saat 12.00'de Tandoğan meydanında başlayacak mitinge katılımcı hukuk ve bilim insanları ile sanatçılar da kurulacak platformda konuşma yapacak. Mitinge katılanlar daha sonra Anıtkabir'e yürüyecekler.

Siyasi partiler, ÇYDD ve emekli subaylar mitinge katılmayacağını açıkladı. Fakat bazı çevreler 'yüksek katılım ve oluşturulacak hava ile hakim/savcıların baskı altına alınabileceği' düşüncesinden hareketle yoğun bir organizasyon içerisine girmişti.

ANITKABİR'E ÇIKTILAR

Mitinge katılacak sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri dün Anıtkabir'e çıktı. Arslanlı yoldan mozoleye yürüyen grup çelenk bıraktı, saygı duruşunda bulundu. Ardından Cumhuriyet mitingi düzenleme kurulu adına Suay Karaman Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Karaman, "Cumhuriyet devriminin ve ilkelerinin ortadan kaldırılmak istendiği bir süreçle karşı karşıyayız" dedi, bugün herzamankinden fazla Cumhuriyet'e sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Karaman, bu anlayışla miting düzenleyeceklerinin altını çizdi.

KİMLER SAHNE ALACAK

Müşerref Akay'ın 'Türkiyem' şarkısı darbeyi meşrulaştıran şarkı olarak tarihe geçmişti. Akay'ın izindeki sanatçılar mitingi coşturacak. Daha önce yapılan Cumhuriyet mitinglerinin olmazsa olmazı sanatçılar, Ergenekon Mitinglerinde de boy gösterecek. Edip Akbayram, Ataol Behramoğlu gibi sanatçılar bugünkü Ergenekon mitingine katılacaklar.

Önceki mitinglere katılan Bulutsuzluk Özlemi, Ayten Alpman, Sadık Gürbüz, Tolga Çandar, Rutkay Aziz, Hasan Karayol, Halit Ergenç Cumhuriyet mitinglerini popülerleştirme amacındaydılar. Bugün yapılacak olan ve darbeci Ergenekon Terör Örgütünü'nün üzerine gidenleri korkutma hevesi taşıyan bu miting de, öncekiler gibi kamuoyuna daha sempatik görünebilmek için sanatçılarla beraber hareket ediyor. Bugün Tandoğan Meydanı'nda yapılacak olan mitinge Edip Akbayram, Ataol Behramoğlu gibi sanatçılar da katılacak.

Bu tablo, 80 darbesini desteklemek için televizyonda "Türkiye'm" şarkısını söyleyen Müşerref Akay'ı hatırlatıyor. Gırgır Müşerref Akay'ın bu tutumunu kapağına taşımış bu kapak sebebiyle dergi 1 ay süreyle kapatılmıştı. O gün Müşerref Akay'ın yaptığı bu iş bugün başkalarına düşüyor.

PKK MİTİNGİNDE SAHNE ALMIŞTI

Birçok marjinal eylemde boy gösteren Edip Akbayram’ın Londra'da PKK bayraklı ve Apo posterli kitleleri coşturduğu ortaya çıkmıştı. İngiltere'deki Nevruz kutlamalarına katılan Akbayram bulunduğu sahnenin hemen önünde bu sefer "Biji Serok Apo, Biji Öcalan" (Apo Çok Yaşa) sloganları atıldı. Ve bu sefer Akbayram'ın şarkıları ile ellerinde Türk bayrakları olan değil bölücü örgüt PKK'nın sözde bayrakları olan kitleler coştu. Konserde teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın posterleri de elden ele dolaşmıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler