YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ADD üyeleri açılan bu pankarta tepki gösterdi
ADD üyeleri açılan bu pankarta tepki gösterdi
ADD üyeleri açılan bu pankarta tepki gösterdi
19 Temmuz 2008 / 17:10 Güncelleme: 19 Temmuz 2008 / 00:00

Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Kadıköy şubesi tarafından düzenlenen "Atatürk ve Demokrasi" mitingine yaklaşık 2 bin kişi katıldı.


CHP'nin de destek verdiği Kadıköy İskele Meydanı'ndaki mitingte Lenin ile Atatürk resimlerinin yanyana bulunduğu pankart açıldı. Mitinge katılanlar "Hainler Meclis'te yurtseverler hapiste. Millet ordu el ele milli cephede. İnadına hukuk, inadına demokrasi inadına laiklik inadına Atatürk. Ne ABD ne AB, tam bağımsız Türkiye" gibi sloganlar attı.


Kadıköy iskele Meydanı'ndaki mitinge İstanbul ve çevre illerden gelen ADD üyeleri katıldı. Ayrıca CHP, İşçi Partisi, Halkın Kurtuluşu Partisi, Türkiye Gençlik Birliği gibi parti ve sivil toplum kuruluşları da mitinge katılarak destek verdi. Tören alanına gelenler polis tarafından tek tek arandı. Polisin çevrede geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.


ATATÜRK'E HAKARET
Miting için atılacak sloganlar ve açılacak pankartlar daha önce belirlenmiş olmasına rağmen Halkın Kurtuluşu Partisi üyeleri farklı posterler taşıdı. Halkın Kurtuluşu Partisi üyelerinin üzerinde Atatürk ve Lenin'in resimlerinin bulunduğu pankartlar taşıdığı görüldü. Bazı ADD üyeleri ise açılan bu pankartlara tepki gösterdi. Atatürk ve Lenin'in yanyana konulamayacağına işaret eden ADD'liler, pankartın kaldırılmasını istedi. "Antiemperyalist Birinci Kurtuluş Savaşımızın Önderi Büyük Müttefik Atatürk ve Lenin" yazan pankart nedeniyle ADD ve Halkın Yükselişi Partisi üyeleri arasında tartışma yaşandı.


Nuran Papila isimli ADD üyesi Lenin ile Atatürk'ün aynı karede yer almaması gerekitğini dile getirdi. Papila, "Lenin de büyük bir şahsiyet ama Atatürk bizce devrimleri ile yaşayan biri. Tatsızlık çıkmasını istemediğimiz için büyük tepki göstermedik. Ama yapılan doğru değil." dedi.


Havanın sıcak olması nedeniyle ADD üyeleri yapılan konuşmaları dinlemektense gölgelik alanlarda oturmayı tercih etti.


Daha önce bir mitingde de bu şekilde pankart açıldı
 


 


 


 


 


 


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler