YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adaylıkta süre bitiyor seçim yarışı başlıyor
Siyasi partiler, milletvekili aday listelerini bugün Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edecek. Üç milletvekilinden neredeyse ikisi yeni dönemde yeniden parlamentoda olamayacak.
Adaylıkta süre bitiyor seçim yarışı başlıyor
07 Nisan 2015 / 07:13 Güncelleme: 07 Nisan 2015 / 07:15

7 Haziran seçimleri için geri sayım sürerken, gözler milletvekili aday listelerini bugün Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verecek olan siyasi partilere odaklandı. Partilerin aday belirlemede uyguladıkları yöntemler ve izledikleri strateji ise çarpıcı bir tablo ortaya koydu. Mevcut milletvekillerinin üçte ikisine yakını değişecek. Bugün saat 17.00’ye kadar verilmesi gereken listelerde  son rötuşlar yapılıyor.

AK Parti'de ilkler listesi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hafta sonu yaptığı “liste mesaisi”nin ardından dün de kurmaylarıyla Genel Merkez’de buluşarak detayları gözden geçirdi. Partinin üst kadrolarında görev alan bazı isimler ilk kez AK Parti listelerine girdi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanlığı’ndan seçim nedeniyle ayrılan Efkan Ala, Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Soylu, gibi isimler bu kez milletvekili yarışında yer alacak.

HDP parti olarak girecek. Seçimlere ilk kez parti olarak katılacak olan HDP’de listeler hazırlandı.

CHP ve MHP'de son rötuşlar

550 adaydan 362’sini “ön seçim”le belirleyen CHP’de dün kalan isimler için de Parti Meclisi toplandı. Mevcut milletvekillerinden önemli bir kısmı, ön seçimde teşkilat tarafından elenmişti. Kılıçdaroğlu, İzmir’de ön seçime girerek birinci olmuştu. MHP’de, kongre sonrası delegeden onay alan bazı isimler milletvekili listelerine taşındı. Bahçeli, yine Osmaniye’den aday.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler