YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adaylara bağış yağıyor!
Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş'a adeta bağış yağıyor.
Adaylara bağış yağıyor!
23 Temmuz 2014 / 11:04 Güncelleme: 23 Temmuz 2014 / 11:22

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Cumhurbaşkanı aday listesini kesinleştirmesinin ardından bankalarda açılan seçim kampanyası bağış hesaplarına vatandaşların ilgisi devam ediyor.

İhsanoğlu'na 2 bin 172 kişi

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun kampanyası için açılan banka hesabına dün itibariyle 2 bin 172 kişi tarafından 2 milyon 130 bin 922 TL bağış yapıldı. İhsanoğlu kendisine ilk bağışı 50 TL ile yapan vatandaşı arayarak teşekkür etti, seçilmesi halinde kendisini Çankaya Köşkü'nde ağırlama sözü verdi. 

İhsanoğlu daha sonra jest niteliğinde bir hamle yaparak diğer adaylar Tayyip Erdoğan ile Selahattin Demirtaş'ın hesaplarına 1000'er TL yatırdı. Erdoğan bu bağışı iade etti.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da İhsanoğlu'nun hesabına 'üst limitten' 9 bin TL bağış yaptı.

Demirtaş'a bin 460 kişi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın seçim kampanyası için açılan hesaba bin 460 kişi toplam 361 bin 411 lira bağışta bulundu.

Erdoğan için bağış kuyruğu 

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın topladığı başlar ile ilgili henüz açıklama yapılmazken, Rize, Samsun ve Afyon gibi illerde Ziraat Bankası şubelerinde vatandaşların bağış kuyruğuna girdiği görüldü.

Erdoğan'a seçim çalışmalarında kullanılmak üzere yardımda bulunmak isteyen yaklaşık 300 kişi, Ziraat Bankası'nın Rize Merkez Şubesi önünde toplandı. Gruplar halinde bankaya giren vatandaşlar, hesaba havale yaptı.

Harcanmayan para ne olacak?

Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu, bağışın nasıl yapılacağını net olarak ortaya koymuş durumda. Yasanın 14'üncü maddesine göre alınan bağış ve yardımlar veraset ve intikal vergisinden müstesna. Banka hesaplarına yatırılan ve seçim sonrasında kalan harcanmamış paranın Hazine'ye yatırılması gerekiyor.

İşte yasanın o maddeleri;

* Adaylar yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk uyruğunda olmayan gerçek kişilerden bağış ve yardım alamazlar. Her bir kişinin adaylara yapabileceği nakdi yardım miktarı, her bir tur için en yüksek, Devlet memuruna mali haklar kapsamında fiilen yapılmakta olan her türlü ödemelerin bir aylık brüt tutarını geçemez (9 bin 82.51 TL).

* Alınan bağış ve yardımlar veraset ve intikal vergisinden müstesnadır. Adaylar ödünç niteliğinde para kabul edemez.

* Seçimlerde şeffaflığın sağlanması amacıyla, Yüksek Seçim Kurulu'nca belirlenecek tutarın üzerindeki nakdi yardımlar, adayların "Seçim Hesabı" olarak kendileri adına açtıracakları bir banka hesabına yatırılır. Harcanmayan kısım Hazine'ye intikal ettirilir.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler