YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Adalet"in gözleri açıldı; heykel sağ ele geçti
İşte adalet heykelinde dikkat çeken yeni düzenlemeler...
"Adalet"in gözleri açıldı; heykel sağ ele geçti
25 Nisan 2009 / 08:43 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Anayasa Mahkemesi sembolü haline gelen gözleri bağlı kadın heykelinde düzeltme yaptı. İşte dikkat çeken o farklar:


Anayasa mahkemesinin yeni hizmet binasının girişine konulan heykelin gözü açılırken geleneksel Anadolu kıyafeti giymiş Cumhuriyet kuşağı genç kızın ufka kararlı bir şekilde bakarak Cumhuriyet ve hukuk devletinin temeli ve koruyucusu olan adaleti simgelediği belirtildi.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, törene katılan bakanlar ile birlikte yüksek mahkemenin yeni hizmet binasının kurdelesini keserek açılışını yaptılar.


Gül, Toptan, Erdoğan ve bakanlar daha sonra başkanlık makamına geçti.


Cumhurbaşkanı Gül, bir süre sonra Anayasa Mahkemesi'nden ayrıldı. TBMM Başkanı Toptan, Başbakan Erdoğan ve bazı bakanlar ise açılışı yapılan binada birlikte öğle yemeği yedi.


ADALETİ VE ADALET MENSUPLARINI SİMGELEYEN HEYKELLER


Cumhurbaşkanı Gül ve diğer davetliler mahkemenin ana girişindeki Atatürk heykeli ve diğer iki heykelin açılışına da gerçekleştirdi.


Anayasa Mahkemesi başkanlık girişinin sağ yanında bir kadın ve erkek heykeli yer alıyor. Sağda yer alan kadın heykelinin, ''gözü bağlı adalet tanrıçası''nı değil, ''bir elinde terazi diğer elinde kılıç tutan, göğsündeki ay yıldız ve geleneksel Anadolu kıyafeti içindeki Cumhuriyet kuşağı bir genç kızın'' şahsında ''gözü açık ve ufka kararlı biçimde bakan Cumhuriyetin ve hukuk devletinin temeli ve koruyucusu adaletin simgelendiği'' bildirildi.


''Modern kıyafetli ve bir elinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı tutan Cumhuriyet kuşağı hukuk fakültesi öğrencisi bir delikanlı'' heykeli ile de  ''ülkenin tüm adalet mensuplarının simgelendiği'' ifade edildi.


Başkanlık giriş holünde yer alan rölyefte ise 1876 Anayasası'nın Meclis-i Mebusan'da müzakere ve kabul edilişi ile ardından halka duyurulması iki ayrı figür ile tek bir bütün içinde gösteriliyor.


Beş bloktan oluşan Anayasa Mahkemesi'nin yeni binasının maliyetinin KDV hariç 55 milyon 600 bin TL olduğu bildirildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler