YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adalet operasyonu...
Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nca iddianame hazırlandı. Operasyonda görevli askerlerin 'Görev sınırını aşarak gayri muayyen şekilde birden çok adamı öldürmek' suçundan 12'şer kez müebbet hapis cezasına çarptırılmaları istendi
Adalet operasyonu...
13 Mayıs 2010 / 07:42 Güncelleme: 13 Mayıs 2010 / 07:47

Bayrampaşa Cezaevi'nde, F Tipi cezaevlerinin açılmasını protesto için başlatılan ölüm oruçlarına son vermek için Aralık 2000'de yapılan 'Hayat Dönüş  Operasyonu'nda askeri görevlilerin orantısız güç kullanarak tutuklu ve hükümlülerin ölümüne sebep olduklarına dair iddianame tamamlandı.

Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından operasyondan tam 10 yıl sonra hazırlanan fezleke Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi ve iddianame tamamlanarak, Bakırköy 13. Ağır ceza Mahkemesi'ne sunuldu. Mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede 42 mağdur ve 55 müşteki yer alıyor.

GÖREV SINIRINI AŞMIŞLAR 
İddianamede 39 şüpheli jandarma görevlisi hakkında 'Görev sınırını aşarak gayri muayyen şekilde birden çok adamı öldürmek' suçundan 12'şer kez müebbet hapis cezası istendi. Şüpheliler hakkında ayrıca 29 tutukluyu öldürmeye teşebbüsten ayrı ayrı 29 kez 9 yıldan 15 yıla kadar hapsi cezası istendi.


İSİM LİSTESİ VERİLMEDİ 
2002'de Eyüp Cumhuriyet Savcısı tarafından, operasyona katılan İstanbul İl Jandarma Komutanlığı, Ankara Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı, Halkalı Jandarma Komando Tabur Komutanlığı ve Bayrampaşa Cezaevi Jandarma Koruma Tabur Komutanlığı'ndan katılan birlikler ve isim listelerini bildirmelerinin istendiği belirtildi. Savcılık tarafından fiilen müdahale eden Ankara Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı personelinin sayısı, görevi ve isim listesi istenilmesine karşılık, 'Operasyona katılanlarla ilgili bilgi ve belgeye rastlanmamıştır' şeklinde cevap verdiği de yer aldı.


VALİLİK İZİN VERMEMİŞ
Jandarmanın müdahalesiyle ilgili 2003'te İstanbul Valiliği'nden ön inceleme yapılması ve görevliler hakkında soruşturma izni verilmesi talep edildiği fakat Valiliğin soruşturma izni vermediği bilgisinin yer aldığı iddianamede, jandarma görevlileri hakkında 'görevi kötüye kullanmak ve kişilere kötü davranmak' suçundan Eyüp 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan ve 167 tutuklu ile hükümlü hakkında 'cezaevi yönetimine karşı toplu ayaklanma' suçundan yine aynı mahkemede açılan davaların zamanaşımına uğrayarak düştüğü de belirtildi.

İŞTE SUÇLANAN ASKERLER
İddİanamede cezalandırılmaları istenen ve aralarında rütbeli asker ve erlerin de bulunduğu 39 şüpheli ise şunlar: Cemil Korkmaz, Maryam Mavi, Mete Koçtürk, Hasan Köse, Musa Tarhan, Yakup Yağcı, Eren Odabaşı, Nevzat Kara, Barış Suluyer, Mustafav Ece, Asim Bulut, Halil Akgün, Hilmi Çolak, Lütfi Kozan, Osman Aydemir, Önder Seymenoğlu, Murat Yılmaz,
Mehmet Çöllü, Tuncay Bilgili, Hayrettin Çiftçi, İbrahim Başar, Mehmet Kaya, Ramazan  Şener, Abdullah Pala, Mustafa Korkmaz, Mustafa Usta, Tuncay Köken, Orhan Durgut, Durmuş Özkara, Sultan Dal, Oktay Sinoplu, Erkan Çelik, Vedat Ceylan, İbrahim Üstün, Serhan Karaçuha, Bilal Akşit, Türker Geçdoğan,  Yusuf Akstepe, Serkan Aslan Yüksel.

12 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ
Bayrampaşa Cezaevi'ne 19 Aralık 2000'de sabaha karşı düzenlenen 'hayata dönüş operasyonu'nda çıkan çatışmalarda, Özlem Ercan, Gülser Tuzcu, Mahmut Lurat Ördekçi, Seyhan Doğan, Fırat Tavuk, Ali Ateş, Nilüfer Alcan, Mustafa Yılmaz, Cengiz Çalıkoparan, Aşur Korkmaz, Yazgül Güder, Şef Unul Tezgel adlı hükümlü ve tutuklular ölmüş 29 kişi de yaralanmıştı. (Akşam)

af cıkmalı
 // gamze deniz
cezaevlerindeki 120 bin insanımız cıkarılacak afla topluma kazandırılmalı. af cıkmalı......
13 Mayıs 2010 14:22
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler