YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adalet Bakanlığı'ndan zehir zemberek açıklama
Adalet Bakanlığı'ndan zehir zemberek açıklama
30 Temmuz 2009 00:00
'Yargı bağımsızlığına müdahele ettiler'

Hakimler ve Ssavcılar Yüksek Kurulu'ndan dün gelen açıklamanın ardından bugün de Adalet Bakanlığı zehir zemberek bir açıklama yaptı. HSYK üyelerinin 11 kişilik korsan bir liste hazırladığını belirten bakanlık, bunun devam eden davalara açıkça müdahale anlamı taşıdığını vurguladı.


Adalet Bakanlığı, dünkü açıklamada bakanlığa eleştiriler yönelten Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerine çok sert bir açıklamayla cevap verdi. HSYK üyelerinin mahkemelerin bağımsızlığını ve savcı teminatını hiçe saydığını vurguladı.


Bağımsız bir şekilde görev ifa etmesi gereken hakim ve savcılara yürütmekte oldukları bir soruşturma ve bu soruşturma sürecinde verdikleri kararlar sebebiyle, emir ve talimat vermenin de ötesine geçerek görev yeri değişikliği teklif edilmesi mahkemelerin bağımsızlığı ile hakimlik ve savcılık teminatının açıkça ihlali anlamına gelmektedir. Bakanlık, kararnamenin çıkmasınının uzamasının sebenin de hakimler ve savcılar yüksek kurulu'na getirilen korsan taslak olduğunu açıkça dile getirdi.


2009 yılı yaz kararnamesiyle ilgili konuya tekrar değinmek gerekirse; Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun bazı üyeleri, taslağın karara bağlanacağı aşamada , 2009 yılı cmk 250 kararname taslağı hâkim-savcı başlığını taşıyan 11 kişilik yeni bir taslağı kurul başkanı olan bakanımız ve kurul üyesi olan müsteşarımıza vermişler ve ek taslağın bakanlıkça hazırlanan taslağın devamında görüşülmesini istemişlerdir.


Bakanlık, bu isteği önerilen isimlerin devam eden bir soruşturmada görevli olduklarını ve yerlerinin değiştirilmesinin yasalara aykırı olduğunu belirterek bu duruma itiraz ettiklerini belirtti. Görüşmelerin uzamasına neden olarak da bu durumu gösterdi.


HSYK'nın ek taslak veren üyelerine, böyle bir tasarrufun mahkemelerin bağımsızlığı ve hâkimlik ve savcılık teminatını ihlal edeceği, kamuoyunda yargıya müdahale olarak değerlendirileceği ifade edilmiş ve sorun ilave bir cumhuriyet başsavcıvekili görevlendirilerek aşılmıştır.


Adalet Bakanlığı, savcılara yönelik şikayetlerin işleme konmadığı iddiasına da sert çıktı.
Bakanlığımıza intikal eden her iddia gibi kurul'ca intikal ettirilen iddialar da titizlikle araştırılıp yasal gereğine tevessül edilmektedir. Söz konusu soruşturmanın hakim ve cumhuriyet savcıları hakkında bu güne kadar bakanlığımızca şikayetlerin işleme konulmadığı hususu doğru olmayıp buna ilişkin açıklamamız 28 temmuz 2009 tarihinde kamuoyuna duyurulmuştur. Kaldı ki soruşturma izni verilmemesine ilişkin bakanlığımızın verdiği kararlara karşı yargı yolu açık olup bu kapsamda görülmekte olan davalar da bulunmaktadır.


Bu açıklamanın geldiği dakikalarda adalet bakanlığı'nın Sincan 1. Ağır Ceza Mmahkemesi'nde teftiş başlatması gündeme bomba gibi düştü. Adalet Bakanlığı'nın görevlendirdiği müfettişler mahkeme dosyalarını incelemeye aldı. Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, kayıp trilyon davasıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yargılanabileceği yönünde bir karar vererek bütün dikkatleri üstüne çekmişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler