YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adalet Bakanlığı'ndan sert tepki!
Adalet Bakanlığı'ndan sert tepki!
27 Mart 2010 07:42
HSYK üyelerinin toplantıya gelmedi diye hakkında tutanak tutup suç duyurusunda bulunmasına Adalet Bakanlığı'ndan sert tepki geldi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK) üyelerinin toplantıya gelmedi diye hakkında tutanak tutup suç duyurusunda bulunmasına Adalet Bakanlığı'ndan sert tepki geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada kurulun çalışmalarını asıl engelleyenin üyeler olduğu belirtilerek, engelleme girişimleri tek tek ifşa edildi.

Gazeteci Emin Çölaşan'ın 'HSYK sürpriz kararlara hazırlanıyor" yazısında anlattığı stratejinin HSYK üyeleri tarafından uygulanmaya konulmasına Adalet Bakanlığı yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi. HSYK üyesi Ali Suat Ertosun'un yönetmeliklere aykırı bir şekilde önerge vermesinin eleştirildiği açıklamada, "Hukukun çiğnenmesi ve yok fark edilmesi yaklaşımlarına Bakanlığımız yer almayacaktır" denildi. Önceden belirlenip dağıtılan gündemin görüşülmesine geçildiği takdirde çalışmalara devam edileceğinin üyelere hatırladığı aktarılan açıklamada, hukuk dışı önergenin görüşülmesindeki ısrar nedeniyle Bakanlık Müsteşarı'nın toplantıdan ayrılmak zorunda bırakıldığı kaydedildi. Kurulun toplantı yapabilmesi için gündem dağıtılması gerektiği ancak Müsteşar için tutanak tutulduğu belirtilen gün için her hangi bir gündemin dağıtılmadığına işaret edilerek, "Gündem dağıtılmadığı ve gündem olmadığı halde Müsteşarı toplantıya bekleyip katılmadığından bahisle tutanak tutulması ve suç duyurusunda bulunulmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz" denildi. Açıklamada 2009 yılı içinde 78 toplantı günü belirlendiği ancak gündem dağıtılmadığı için bunlardan 26'sında toplantının yapılamadığı belirterek, son toplantı için tutanak tutan HSYK üyelerinin bu yapılmayan toplantılar için her hangi bir girişimde bulunmamasına dikkat çekildi.

Ayrıca açıklamada HSYK üyelerinin kurulun çalışmasını nasıl engellediği de tek tek anlatıldı. Bakanlığın gerekli çalışmaları tamamlamasına rağmen Yargıtay üye seçiminin üyeler tarafından incelemede tutularak 8 ay boyunca geciktirildiği vurgulandı. Yine Kurul üyelerinin Yargıtay üye seçimini gerekçe göstererek Ekim ayında hazırlanan sonbahar kararnamesini de Ocak ayına kadar beklettiği ifade edildi. Soruşturma geçiren hakim ve savcılar hakkında hazırlanan 191 disiplin dosyasının HSYK'ya sevk edilmesine rağmen görüşülmeyi beklediği belirtilirken, görüşülmesi tamamlanarak imzaya sunulan kararlardan bir yıla yakın sürelerle imzalanmayı bekleyenler bulunduğu bu nedenle de ilgili hakim ve savcıların mağdur edildiği hatırlatıldı. HSYK üyelerine yönelik ilginç bir engelleme örneği de Ergenekon savcıları hakkında verildi. Açıklamada "Haklarında soruşturma bulunmadığı halde kamuoyunca bilinen bazı davaları yürüten hakim ve savcıların terfileri gerekçe gösterilmeksizin bekletilmekte veya terfileri yaptırılmamaktadır" denildi.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada Kurul üyelerinin hukuk dışı tavrını eleştirerek şu tespit yapıldı: "Sorunları bir an önce çözmek gibi bir amaçları bulunmamaktadır. Kurul dışında belirlenen bazı stratejileri uygulamak, sürpriz kararlar almak suretiyle Anayasa değişikliği öncesi gerginlik ortamı oluşturmak istemeleri yüzünden kurul çalışmalarına ara verilmiştir"

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler