YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adalet Bakanlığı'ndan açıklama
Adalet Bakanlığı'ndan açıklama
07 Ekim 2012 17:29
Denetimli serbestlik kurallarına uymayanların oranının yüzde 1,2 olduğu ve bin 348 hükümlünün infazına denetimli serbestlik kapsamında devam edildiği bildirildi.

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede yer alan ''Denetimli serbestlik tahliye olana kadarmış'' başlıklı haberde, Denetimli Serbestlik Yasası'nın 11 Nisan 2012'de yürürlüğe girmesinden sonra sadece İzmir'de şartlı tahliye edilen bin hükümlüden yaklaşık 300'ünün kurallara uymadığı; bazılarının yakalanıp cezaevine gönderildiği ve birçoğunun da firari olarak arandığı iddialarına yer verildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''11 Nisan ve 5 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren yasal düzenlemelerden yararlanmak amacıyla İzmir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'ne 30 Eylül itibarıyla toplam bin 947 hükümlünün infazına başlanmıştır.

Denetimli serbestlikten yararlanmak için müracaat eden 561 hükümlünün infazı sorunsuz tamamlanmıştır. 15 hükümlü (yüzde 0,8), yeniden suç işlemeleri ve 23 hükümlü (yüzde 1,2) yükümlülüklere uymamaları nedeniyle toplam 38 hükümlü (yüzde 2) Ceza İnfaz Kurumu'na geri gönderilmiştir. Dolayısıyla denetimli serbestlik kurallarına uymayanların oranı yüzde 1,2'dir. Bin 348 hükümlünün infazına ise denetimli serbestlik kapsamında devam edilmektedir.

Bu veriler, haberdeki bilgilerin gerçeği yansıtmadığını ortaya koymaktadır.'' aa
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler