YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adalet Bakanlığı iddialara cevap verdi
Adalet Bakanlığı iddialara cevap verdi
11 Temmuz 2013 15:01
Bakanlık, Gezi Parkı odaklı olaylarda tutuklanan kişilere işkence yapıldığına dair haberlerin doğru olmadığını bildirdi.

Adalet Bakanlığı, Gezi Parkı odaklı olaylarda tutuklanan kişilere işkence yapıldığına dair haberlerin doğru olmadığını, haberde sözü edilen kişilerin işkence iddiaları konusunda herhangi bir şikayetlerinin olmadığının kendi imzaları ile kayıt altına alındığını bildirdi.

Adalet Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, bazı medya organlarında bugün yer alan "Gezi Tutukluları İşkencede" başlıklı haberlere ilişkin kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla açıklama yapma ihtiyacı duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, görevi yaptırmamak için direnme suçundan İstanbul 13. Sulh Ceza Mahmemesince tutuklanarak Metris Ceza İnfaz Kurumuna gönderilen 8 tutuklunun 5275 sayılı Kanunun 113. Maddesi'nde belirtilen, "tutuklular, maddi olanaklar elverdiğince suç türlerine ve taşıdıkları güvenlik riskine göre ayrı odalarda barındırılırlar. Aralarında husumet bulunanlar ile iştirak halinde suç işlemiş olanlar aynı odalarda barındırılmazlar ve birbirleri ile temas etmelerini engelleyecek tedbirler alınır" hükmü uyarınca ayrı bölümlere alındıkları ifade edildi.

Haberde söz edilen ilgili kişilerin kaldıkları bölümlerde cinayet, hırsızlık, gasp, uyuşturucu ve cinsel suçlardan tutuklu ve hükümlü bulunmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Habere konu edilen kişilerin kaldıkları bölümlerde oruç tutmayanların yanı sıra tutanlarda bulunmaktadır. Bu nedenle de günlük yemek dağıtımı düzenli olarak yapılmaktadır. Dolayısıyla 'oruç tutan mahkumların yanlarına yerleştirildikleri için yemek yemelerine de izin verilmediği' iddiası doğru değildir.

Cezaevi yönetimine ve revirine, söz konusu tutukluların darp edildiklerine ilişkin sözlü veya yazılı herhangi şikayet iletilmemiştir. Haberde ismi geçen 8 kişi ile kurum müdürü tek tek görüşmüş ve bu kişilerin, habere konu edilen iddialar konusunda herhangi bir şikayetlerinin olmadığı kendi imzaları ile kayıt altına alınmıştır."

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler