YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adalet Bakanlığı harekete geçti
Hükümet, milyonlarca dosyanın beklediği yüksek yargıya nefes aldırmak için harekete geçti...
Adalet Bakanlığı harekete geçti
19 Ocak 2011 / 08:22 Güncelleme: 19 Ocak 2011 / 08:44

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı yasa tasarıyla daire sayısı artırılacak, Yargıtay ve Danıştay’a 190 üye atanacak...

Milyonlarca dosyanın sıra beklediği yüksek yargıya nefes aldıracak adım atılıyor. Hükümet, Yargıtay ve Danıştay'ın daire ve üye sayısını artırmak için düğmeye bastı. Hazırlanan kanun tasarısına göre Yargıtay'a 6 Danıştay'a da 2 yeni daire kurulması ön görüldü. Yeni dairelerle birlikte 190 yeni üye alınması planlandı.

Gerçeker'in acı itirafı


Tutukluluk süresine sınır getiren Ceza Muhakemeleri Kanununun 102. Maddesinin 1 Ocak 2011 itibarıyla yürürlüğe girmesi üzerine terör, cinayet ve tecavüz gibi ağır suçlardan yargılanan ancak 10 yıldır haklarında nihai karar verilemeyen çok sayıda sanığa tahliye yolunu açtı. Kamuoyunun büyük tepkisini çeken tahliyeler yargının devasa boyutlara ulaşan iş yükünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Tartışmalar üzerine değişik tarihlerde açıklama yapan Yargıtay Başkanı Hasan Ger-çeker de acı tabloyu, "Başsavcılıkta 50 bin dosya zarfı açılmamış durumda. 1 milyon 800 bin dosya Yargıtay'da sıra bekliyor. Hiç dosya gelmese bile önümüzdeki 5 yılda Yargıtay'daki dosyaların halledilmesi mümkün olmaz" sözleriyle özetlemişti.

Üyeler birinci sınıf olacak

Yargıtay ve Danıştay'da daire ve üye sayısını artırmak için Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı kanun tasarısının, yaklaşık iki hafta önce Başbakanlık'a sevk edildiği ortaya çıktı. Tasarıya göre 11 ceza 21 hukuk dairesinden oluşan Yargıtay'a 6 yeni daire daha kurulacak. Yeni dairelerle birlikte 130 da yeni üyenin atanması öngörüldü. Tasarıyla Yargıtay'ın daire sayısı 38'e ulaşırken, 250 olan üye sayısı da 380'e çıkmış olacak. Halen 13 daire ile iş gören Danıştay'a 2 yeni daire daha açılacak. Toplam 95 üyenin görev yaptığı Danıştay'a yeni dairelerle birlikte 60 da yeni üye alınacak. Yüksek yargının yeni üyeleri, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından birinci sınıf hâkim ve savcılar arasından atanacak.

Dosyalar zaman aşımından düşüyor

Yargıtay'da zaman aşımına uğrayan dosya sayısı 2007'de 9 bin 111, 2008de 12 bin 354, 2009da 14 bin 809 olurken bu rakam 2010'da 20 bin olarak gerçekleşti. Mevcut şartlar bu şekilde devam ederse 2014 yılında zaman aşımına uğraması beklenen dosya sayısı 55 bine ulaşacak. Yüz binlerce insan gerçekleşmeyen adalet nedeniyle haklarından mahkum kalacak.

Aynı tablo 350 bin dosyanın sırada beklediği Danıştay için de geçerli. Danıştay'daki mevcut dosyaların yüzde 38'i iş ve vergi dosyalarından oluşuyor. Yerel mahkemelerde 1 ila 3 yıl arasında bekleyen dosyalar, 2 yıl da Danıştay'da temyiz incelemesine tabii tutuluyor. Bölge idare mahkemeleri de Danıştay'ın iş yükünü hafifletmiyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkeme-si'nde incelemeyi bekleyen toplam 119 bin başvurudan 33 bini Türkiye'ye ait. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler