YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adalet 19 ay sonra geldi!
Pankart açan öğrenciler artık özgür...
Adalet 19 ay sonra geldi!
07 Ekim 2011 / 07:19 Güncelleme: 07 Ekim 2011 / 07:30

Başbakan Erdoğan’ın geçen yıl yaptığı Roman Açılımı toplantısında “Parasız eğitim istiyoruz alacağız ” yazılı pankart açtıkları için örgüt üyeliğinden tutuklu yargılanan üniversite öğrencileri Berna Yılmaz ve Ferhat Tüzer tahliye edildi

Üniversite öğrencileri Berna Yılmaz ve Ferhat Tüzer, 14 Mart 2010’te Başbakan Erdoğan’ın Abdi İpekçi Salonu’ndaki “Roman Açılımı” toplantısı sırasında “Parasız eğitim istiyoruz, alacağız” pankartı açtı. Gözaltına alınan iki genç çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

19 ay sonra gelen adalet 
 
Öğrencilerin “terör örgüt üyesi” olmak iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istendi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada Avukat Taylan Tanay, sanıklardan birinin tutuksuz yargılandığını belirterek “Tutuklu olan iki sanığın diğerlerinden tek farkı pankartı tutmaları. Bu da bizim ‘Başbakanın karşısında açtıkları pankart yüzünden tutuklular’ savımızı açığa çıkarıyor” dedi. Sanık Berna Yılmaz, “Okuldan atıldım ve eğitim hakkım elimden alındı artık tahliyemi istiyorum” dedi. Diğer sanık Ferhat Tüzer ise hiçbir örgüte üye olmadığını söyledi. Savcı da mevcut delil durumu ve tutuklu kaldıkları süre dikkate alınarak sanıklar tahliye talep etti. Savunmaların ardından ara veren mahkeme aranın ardından kararını açıklayarak, dosya kapsamı, delil durumu, yargılamanın geldiği aşamayı dikkate alarak sanıkların tahliyesine karar verdi. Berna Yılmaz, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü 4. sınıf öğrencisi, Ferhat Tüzer ise Trakya Üniversitesi ikinci sınıf öğrencisiydi.

Okula dönmek için dava açacaklar

19 ay sonra tahliye edilen öğrenciler Berna Yılmaz ve Ferhat Tüzel’in avukatları, iki öğrencinin okula geri dönebilmeleri için hukuki süreç başlatacaklarını söyledi. Yılmaz ve Tüzen, davalarının sonuçlanmasının ardından da 19 aylık mahkumiyet için devlete tazminat davası açacak.

FERHAT TÜZER SESSİZCE TAHLİYE EDİLDİ

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın ’Roman açılımı’ toplantısında ’Parasız eğitim istiyoruz alacağız’ yazılı pankart açan Ferhat Tüzer tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevinden sessiz sedasız bir şekilde tahliye edildi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın toplantısında açtıkları ’Parasız eğitim istiyoruz alacağız’ yazılı pankart açan Berna Yılmaz ve Ferhat Tüzer tahliye kararlarının çıkmasının ardından tutuklu bulundukları cezaevlerinden salıverildiler. Kandıra F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Ferhat Güzel’in tahliyesi ise sessiz ve sedasız bir şekilde gerçekleştirildi. Ferhat Tüzel’i cezaevi çıkışında kimsenin karşılamaya gelmediği öğrenilirken tahliye ise basın mensuplarından gizli gerçekleştirildi. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler