YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Açlık grevleri şov değil'
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ''Taleplerin kabul edilmesi Türkiye'yi ileri götürecek bir adımdır. Türkiye'nin hızlı adımları atması gerekir. Kaybedecek bir saniye bile kalmadı'' dedi.
'Açlık grevleri şov değil'
13 Kasım 2012 / 18:06 Güncelleme: 13 Kasım 2012 / 18:10

Demirtaş, Mazıdağı ilçesinde, cezaevlerindeki açlık grevlerine bahane ederek yürüyüş yapmak isteyen BDP'lilere polisin müdahale etmesi sonucunda çıkan olaylarda başından yaralanan BDP İl Genel Meclis Üyesi Emanet Eneş'i evinde ziyaret etti.

Eneş'e geçmiş olsun dileklerinde bulunan Demirtaş, Derik ilçesinde partililerle bir araya geldikten sonra Kızıltepe ilçesine geçti.
 
Demirtaş, Kızıltepe'deki Özgürlük Meydanı'nda toplanan partililere yönelik yaptığı konuşmada, kendisini dinlemek için meydanda toplanan gruba polisin müdahale ettiğini savunarak, ''Bazı posterler asıldı diye müdahale ediyorsunuz, copla panzerle, gaz bombalarıyla bu halkı durduramazsınız. Siz bunu daha anlayamadınız mı '' diye konuştu.
 
Cezavlerindeki açlık grevlerine de değinen Demirtaş, şunları söyledi:

 ''Taleplerin kabul edilmesi Türkiye'yi ileri götürecek adımdır. Türkiye'nin hızlı adımları atması gerekir. Kaybedecek bir saniye bile kalmadı. Erdoğan'ın Kürtlerin taleplerini yerine getirmeyi gurur meselesi yapıyor. Bu gururdan vazgeçmesi gerekir. Bizler bu yola çıkarken halkımıza söz verdik. Karşımıza ne zorluklar çıkarsa çıksın halkımıza özgürlüğü armağan edeceğiz, bedeli neyse ödeye ödeye bu günlere geldik. Kürtçe ıslık çalmanın yasak olduğu günlerden geldik. Kürt halkı bu yola canını feda etmiş. Tüm kesimin bu konuda duyarlı olmalarını istiyorum, Erdoğan iyi bilmelidir ki, açlık grevine girenler şov yapmıyor. Daha önceki yıllarda Kemal Pirler, Hayriler, Mazlumlar da mı şov yapıyorlardı. Barış için açlık grevleri için müzakereler derhal yapılmalıdır. Talepler bir an önce yerine getirilmelidir.''
 
Demirtaş'ın konuşmasının ardından, meydanda bekleyen grup ve polis arasında arbede yaşandı. Polis, gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Sokak aralarına dağılan grubun, taşlı saldırıda bulunduğu iş yerlerinde maddi hasar oluştuğu görüldü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler