YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açlık grevleri bitti
İmralı'da Abdullah Öcalan talimat verdi, açlık grevleri 67 gün sonra sona erdi.
Açlık grevleri bitti
18 Kasım 2012 / 09:25 Güncelleme: 18 Kasım 2012 / 12:09
Türkiye genelindeki bazı cezaevlerinde 12 Eylül 2012'den bu yana açlık grevini sürdüren tutuklu ve hükümlüler, grevi bıraktı.

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, dün yüz yüze görüştüğü İmralı Cezaevi'ndeki ağabeyi Abdullah Öcalan'ın, cezaevlerindeki açlık grevi eylemlerine bir an önce son verilmesi çağrısında bulunduğunu bildirmişti.

Bunun üzerine, dün akşam saatlerinden itibaren 67. gününe giren cezaevlerindeki açlık grevleri sonlandırılmaya başlandı.

Öncelikle İzmir, Diyarbakır, Ankara Kadın Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlüler, cezaevi yönetimine dilekçe vererek, açlık grevini sonlandırdıklarını bildirdi.

Sabah saatlerinden itibaren de açlık grevindeki tutuklu ve hükümlülerin, grevi bıraktıklarına ilişkin dilekçeleri, cezaevi yönetimlerine ulaştı.

Grevi bırakan tutuklu ve hükümlüler, cezaevi doktorları tarafından tek tek sağlık kontrolünden geçiriliyor.

Doktorlar, grevin ardından eylemcilerin beslenmelerinde dikkat edilmesi gereken hususları, eylemcilere ve cezaevi yönetimine anlatacak. Tutuklu ve hükümlüler, sağlık açısından bir süre daha takipte tutulacak.

Cezaevi doktorları, eylemcilerin çok ciddi sağlık sorunları bulunduğunu tespit ederse, kararlarının olumlu olması halinde bu kişilerin tedavilerinin hastanede yapılmasına karar verebilecek.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, bu sabah cezaevlerinde açlık grevinde bulunanlarla görüştüklerini belirterek, ''Bu saat itibariyle eylemlerini sonlandırdılar. Sağlık ekipleri çalışmalarına başladı. İlk muayenelerinden sonra hastane sevkleri de yapılacak'' dedi.

MUŞ CEZAEVİNDE GREVLER BİTTİ

Muş Cumhuriyet Başsavcılığı, cezaevindeki 173 hükümlü ve tutuklunun açlık grevine son verdiğini bildirdi.

Muş Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muş E Tipi Cezaevi'nde açlık grevini sürdüren 173 hükümlü ve tutuklunun, sabah saatlerinden itibaren açlık grevine son verdiğini belirtti.

Kaya, sağlık görevlilerinin kontrollü şekilde hükümlü ve tutukluların tedavisine yönelik çalışma başlattığını vurgulayarak, bugün itibarıyla cezaevinde herhangi bir sorun kalmadığını ifade etti.

İNEBOLU CEZAEVİNDE GREVE SON

İnebolu M Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu'nda terör örgütü mensubu 21 hükümlü ve tutuklunun başlattığı açlık grevi sona erdi.
Cezaevi yetkilileri, açlık grevindeki hükümlü ve tutukluların, bu sabah itibariyle eylemlerine son verdiklerini bildirdi.
İnebolu M Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu'nda terör örgütü mensubu 21 kişiden 3'ü 15 Ekim, 18'i de 5 Kasım'da açlık grevine başlamıştı.

 
ARINÇ: SEVİNÇLE KARŞILIYORUM

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, cezaevlerindeki açlık grevlerinin sonlandırılmasına ilişkin, hem şahsı hem de hükümet olarak, olayın hep insani yönü üzerinde durduklarını, tutuklu ve hükümlüleri açlık grevine dayanak olarak gösterdikleri konuların Türkiye'de demokratik haklar konusunda her zaman görüşülebileceğini, tartışılabileceğini ifade ettiklerini, onları bu eylemden vazgeçmeye davet ettiklerini anlatarak, ''Benim bütün açıklamaların bu yöndedir. Bunun siyasi bir yönünün olmaması gerektiğini ve kendilerini bu eylemlere itenlere karşı direnmelerini, kendi bireysel kararları olarak grevlerden vazgeçmelerini kendilerinden rica ettik. 'Lütfen bu eylemlere son verin' dedik. Son birkaç gün içerisinde böyle bir sonuca ulaşılmış olmasını, ben çok olumlu görüyorum'' dedi.

SİİRT CEZAEVİ'NDEKİ TUTUJLULAR HASTANEYE KALDIRILDI

Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi'nde açlık grevine giren tutuklulardan 5'i Siirt Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. İzinli doktorların da göreve çağrıldığı öğrenildi.
 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler