YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak
Meclis, yeni yasama yılına bugün başlıyor. Erdoğan'ın, yeni anayasa, çözüm süreci ve sınırdaki gelişmelere değinmesi bekleniyor. Meclis'in ilk mesaisi ise yarın Irak ve Suriye tezkerelerini görüşmek olacak.
Açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak
30 Eylül 2014 / 10:36 Güncelleme: 01 Ekim 2014 / 16:27

Siyasetin kalbinde yeni dönem başlıyor. Meclis, yeni yasama yılına bugün düzenlenecek törenlerle başlayacak. Açılış konuşmasını ilk kez "Cumhurbaşkanı" sıfatıyla Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirecek. Erdoğan'ın, yeni anayasa konusunda tüm partilere çağrıda bulunacağı ifade ediliyor. 

Siyasi partilere çağrı 

İlk kez halkın oylarıyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı olarak mesajlarını verecek ola Erdoğan'ın, özellikle siyasi partilere yeni anayasa çağrısı yapacağı belirtiliyor.

Başbakan olarak, yeni anayasanın yapımı için uzun süre çaba harcayan Erdoğan, Meclis Uzlaşma Komisyonu çalışmalarından beklenen sonuç çıkmayınca, uzlaşma sağlanan maddelerin geçirilmesi için mesaj vermişti. Ancak, muhalefetin tavrı nedeniyle Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde bu adım atılmamıştı.

Erdoğan'ın, bu kez "Cumhurbaşkanı" sıfatıyla tüm siyasi partilere, yeni anayasa yapımı konusundaki hassasiyeti dile getireceği ifade ediliyor. Erdoğan'ın konuşmasında, Irak ve Suriye sınırında meydana gelen gelişmelere ve 1.5 milyonu aşan Suriyeli akınına da değinmesi bekleniyor.

Ayrıca, AK Parti hükümetleri süresince ilerlemesinde başrol oynadığı çözüm süreci konusundaki düşüncelerini de bu kez yeni yasama yılı açılışında ifade etmesi öngörülüyor. 

Diplomatlar da katılacak

Törene, Başbakan Ahmet Davutoğlu, muhalefet partilerinin liderleri, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ve kuvvet komutanları ile diplomatik misyonların  temsilcilerinin de katılımı bekleniyor. 

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler