YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Açılımın ne olduğu daha belli değil"
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hükümettin yürüttüğü 'demokratik açılım'ı eleştirdi. Açılımın daha ne olduğu belli değil diyen Demirel, "Türkiye'de açılımdan evvel meseleler var" diye konuştu
"Açılımın ne olduğu daha belli değil"
09 Aralık 2009 / 11:58 Güncelleme: 09 Aralık 2009 / 11:58

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hükümetin başlattığı ve halen devam eden "Demokratik Açılım" süreciyle ilgili olarak, "Açılımın ne olduğu belli değil. Açılımın ötesinde Türkiye'de meseleler var, açılımdan evvel meseleler var. Sokaklar kan çanağı ve daha 7 tane bu ülkenin gencecik evladını dün ve bugün toprağa veriyoruz" dedi.

Demirel, Dışişleri Bakanlığı ve RACVIAC-Güvenlik İşbirliği Merkezi tarafından düzenlenen "Bölgesel Mülkiyet Yoluyla Bölgesel Güvenlik: Yeni İşbirliği Dönemi" başlıklı konferansın açılış töreninden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin demokratik açılım ile ilgili tartışmaların halen devam ettiğini hatırlatması üzerine Demirel şunları söyledi:

"Açılım ile ilgili tartışmalar daha çok devam edecek, çünkü açılımla ilgili tartışmalar daha başlamadı bile. Açılımın ne olduğu belli değil. Açılımın ötesinde Türkiye'de meseleler var, açılımdan evvel meseleler var. Sokaklar kan çanağı ve daha 7 tane bu ülkenin gencecik evladını dün ve bugün toprağa veriyoruz. Ne Hazin. Memleket açılımdan önce hüzün içerisinde, ıstırap içerisinde, acı içerisinde. Millet acı içerisinde kıvranıyor. Yani açılımdan önce gelen şeyler var" diye konuştu.

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Meksika'ya yaptığı ziyaretten (erken) dönmesi gerekip gerekmediği" yönündeki soruya Demirel, "Kendi bileceği iş, ben bir mütalaada bulunmam" yanıtını verirken, Anayasa Mahkemesinde dün görüşülmeye başlanan Demokratik Toplum Partisine (DTP) yönelik kapatma davasının sorulması üzerine de "O da Anayasa Mahkemesinde, onlar karar verecektir" ifadelerini kullandı.

yiğit
 // alparslan
Aslında herkesin kafasındaki soru bu.Bu açılım neyi kapsıyor veya neleri kapsamıyor.Çıksın akp hükümeti net bir ifadelerle bunu açıklasın desin ki genel af yok,anadilde eğitim yok,bölgesel özerklik yok desin.Bak o zaman insanların gönlüne su serpilsin di mi.Ama öle mi oluyor bi bakıyon hüseyin çelik bir özel kanalda anadilde eğitim bölge insanının hakkıdır diyor bir bakıyon akp li bir bayan milletvekili beyanat veriyor türklük tanımını tekrardan tanımlayaca...
09 Aralık 2009 15:28
gene konuşuyor bu
 // süleyman altun
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
09 Aralık 2009 12:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler