YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açılımın gerçek sebebi ne?
Açılımın gerçek sebebi ne?
09 Aralık 2009 13:47
İddianın sahibi akademisyen Deniz Ülke Arıboğan... Ona göre PKK dev bir isyana hazırlanıyordu, açılımla önleri kapandı...

Ünlü komplo teorisyeni Mahir Kaynak'ın kızı, Akşam Gazetesi yazarı Deniz Ülke Arıboğan çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Bundan 1.5 yıl önce söylediği "Kürt sorunu kapıda ve 2 yıla kadar bölünme tehditi ortaya çıkacak" sözü ile gündemi sallayan Arıboğan'a göre açılımın gerçek sebebi PKK'nın hazırlandığı isyanın önünü kesmek!

PKK DEV BİR İSYANA HAZIRLANIYORDU AÇILIMLA ÖNLERİ KESİLDİ

Arıboğan'ın derin analizine göre Türkiye, açılım paketi ile bir isyanın eşiğinden döndü.

Arıboğan'a göre PKK uzunca bir süredir halkı isyana teşvik etmeye hazırlanıyordu.  Arıboğan şöyle devam ediyor: "Doğu ve Güneydoğu konusunda büyük bir hazırlık yapılıyordu ve Öcalan'ın yakında hapisten çıkacağına dair ifadeler mitinglerde konuşuluyordu. Bu konuda uluslararası destek de sağlanmış gibi duruyor, şartlar Türkiye'nin aleyhine gelişiyordu."

Arıboğan'ın analizinden çıkan sonuca göre, bu isyandan hemen önce 'açılım' çalışması başlatılarak isyanın 'haklılığının' önü kesildi. İsyan sadece 17 santime sıkıştı kaldı...

ÖCALAN'IN KONFORUNU SAVUNUR HALE GELDİLER

İşte o yazıdan önemli bölüm; 

1- Açılımın halka anlatılması ve yürütülmesi konusunda üslup hataları olsa da mantığı ve zamanlaması son derece doğruydu. Bugün ortaya çıkan ayaklanma görüntüleri açılım politikası başlatılmadan gerçekleşseydi, hem uluslararası meşruiyeti daha yüksek hem de kitlesel tabanı daha yaygın olurdu. Uzunca bir süredir hazırlanan bir ayaklanma ortamının tabanı, -Amerikalıların pek bayıldığı terminolojiyle- önceden/önleyici (pre-emptive/preventive) vuruşla zayıflatıldı.

2- Açılım politikası, isyan başlatma planları yapan radikal Kürtçü grupların prematüre doğumuna yol açtı ve kamuoyu karşısındaki en kabul edilebilir tezlerini ellerinden aldı. Ana dillerini kullanamama, Kürtçe TV izleyememe, Kürtçe adların kullanılmasının yasaklanması gibi birçok konu masaya yatırıldı ve geniş kesim bu konuyu tartışmaya başladı. Bu gelişme dünya kamuoyu tarafından da yakından izlenen bir ilerlemeydi. Şimdi ise ayaklanmanın gerekçesi 17 santimetrekareye sıkıştı ve Öcalan'ın odasının konforundan başka savunulacak bir durum kalmadı. Tezi olmayan hareketin anlamı da olmaz, sadece geçici müddetle şiddet kullanabilir. Bu da onlardan birisi haline geldi.

DTP'NİN KAPATILMASI GEREKLİ

Bu yazı ile Kürt açılımının perde arkasındaki derinliği ortaya seren Deniz Ülke Arıboğan, yazıyla ilgili CNN Türk'e de canlı bağlantı yaptı...

"Açılım tabanla militanlar arasındaki ilişkiyi kesecek bir şey" diyen Arıboğan, "Bu açılım stratejisine rağmen ortalığın kan gölüne dönmesi bu kitlenin marjinal kalmasını sağlıyor. Bu uluslararası areda destek bulamaz" dedi..

Arıboğan bir çarpıcı tespitte daha bulundu ve PKK'nın halk ile Kürtleri çatıştırmak istediğine dikkat çekti ve şunları söyledi; "Bugüne kadar DTP'nin kapatılmasına hep karşı çıktım ama şu anda farklı düşünüyorum. Devlet ile Kürtçülerin çatışmasıın, halkla kürtlerin çatışmasına dönmesini önlemek lazım..."

Maşa Olmak
 // Hakan Türk
*Kandil'e ve Mahmur'a uçak ve helikopterlerden kimyasal bomba ve misket bombaları atın bakalım terör kalır mı? İsyan çıkar mı? Yoksa terörün kökü mü kazınır? Teröritleri mahkemeye çıkarmadan imha edip cesetlerini savaş gemilerine yükleyerek uluslararası sulara atmak gerekir. Denemekte fayda var....
09 Aralık 2009 16:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler