YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açılımın ana hatları belli oldu
Hükümetin demokratik açılım paketi açıklanmadı. Ancak içeriği hakkında bazı önemli detaylara ulaşıldı..
Açılımın ana hatları belli oldu
27 Ağustos 2009 / 09:51 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Aylardır tartışılan 'Kürt açılımı'nın 'yol haritası' niteliğinde olduğu iddia edilen çalışmanın maddeleri belli olmaya başladı..


Bunlar arasında, PKK militanlarının, BM gözetimindeki Mahmur Kampı'na silahlarıyla birlikte gelerek yerleşmelerine izin verilmesi de var.


Örgüt yöneticilerinin Avrupa'da serbest dolaşımının sağlanması, Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulması, Nevruz'un da 1 Mayıs gibi bayram ilan edilmesi gibi ayrıntılar var.

Sabah gazetesi, hükümetin hazırlıklarını sürdürdüğü Kürt açılımı paketinin bazı detaylarına ulaştı. Nevzat Çiçek imzalı haber paketin içeriğini merak edenler için oldukça doyurucu..

Pakette en dikkat çeken konulardan biri de, Kürt açılımıyla birlikte, Alevi yurttaşların şikayet ettiği sorunların çözümüne ilişkin tedbirlerin de Kürt açılımı ile birlikte yürütülecek olması.

Kuzey Irak'ın Musul vilayetine bağlı Mahmur kasabasında bulunan ve şu anda 10 bin 900 Türk vatandaşı Kürt'ün yaşadığı kamp, Kürt sorununun çözümüne ilişkin açılım kapsamında, kilit noktalardan biri haline gelecek.


Mahmur'dakilere yer gösterilecek

Mahmur Kampı boşaltılacak. Köyüne dönmek isteyenlere yardımcı olunacak. Dönmek istemeyenler için ise Diyarbakır, Mardin, Kızıltepe, Nusaybin, Batman, Siirt ve Ağrı gibi, ekonomik şartları Hakkâri ve Şırnak gibi illere nazaran daha iyi olan yerleşim birimlerinde yer gösterilecek. Bu yerler seçilirken özellikle polis bölgesi ve düzlük alanlar olmasına özen gösterilecek.


PKK militanları Mahmur'a


PKK militanları, boşaltılan Mahmur Kampı'na getirilecek. Buraya isterlerse silahlı olarak gelmelerine izin verilecek olan militanların kamp güvenliğini, Birleşmiş Milletler sağlayacak.


Militanlara adaptasyon eğitimi

Militanlara, altı ay ile üç yıl arasında gerek mesleki, gerekse de adaptasyon süreci için eğitim verilecek. Kamptaki eğitim çalışmaları, Birleşmiş Milletler gözetiminde, Türkiye ve Irak yönetimi tarafından verilecek.


PKK üst kadrosu Avrupa'ya

PKK'nın üst yönetimi yurtdışına gönderilecek. Özellikle İsveç ve Norveç öne çıkan ülkeler arasında. Siyasete girmek dahil, Avrupa'da serbest hareket etmelerine izin verilecek.


Mahmur'dakilere K. Irak'ta iş

Mahmur'dan Kuzey Irak tarafına gitmek isteyenler teşvik edilecek. Bu kişiler petrol boru hattında koruma olarak işe alınacak.


Mahmur'a gelecek PKK'lılar için kalkınma ajansları

Mahmur'dan ve sonradan gelecek PKK'lılar için Bölge Kalkınma Ajansları bünyesinde heyetler kurulacak ve ekonomik açıdan programlar geliştirilecek.


Resmi dairelere Kürtçe bile eleman


Belli bir yaşın üstündeki insanlar için Kürt dilekçe hakkı verilecek. Bunun için emniyet başta olmak üzere resmi dairelere Kürtçe bilen eleman alınacak.


Kürtçe seçmeli ders

Öncelik Kürtçe'nin seçmeli ders olmasına izin verilecek.


Bölge halkı muhatap alınacak

Muhatap olarak bölge halkı alınacak. Özellikle kadınlara ulaşılması için çaba harcanacak. Annelerin eğitimi ve çocuklar üzerindeki etkileri yoğunlaştırılacak.


Alevi açılımı ile paralel

Alevi açılımı Kürt illerinde Kürt açılımı ile paralel yürütülecek.

Nevruz resm bayram olacak


Nevruz, kültürel açılıma bağlı olarak 1 Mayıs gibi bayram olarak kabul edilecek.


Ergil'in yazdığı rapor dikkate alınacak


Çalışmalarda Prof. Dr. Doğu Ergil tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) yazılan Kürt Raporu dikkate alınacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler