YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açılıma ‘savaş’ açma barışı sen de iste
Doğu ve Güneydoğu'dan 14 ilin barosu provakatf eylemlerin yaşandığı herkesi açılıma sahip çıkmaya çağırdı...
Açılıma ‘savaş’ açma barışı sen de iste
07 Aralık 2009 / 08:46 Güncelleme: 07 Aralık 2009 / 08:48

‘Öcalan’ın hücresi küçüldü’ tahriki ve DTP kapatma davasının tırmandırdığı olaylar bölgeyi karıştırdı. 14 Baro, “Cezaevinde ayrıcalık beklemeyin. Çözüm için açılımı destekleyin” çağrısı yaptı

Gerçeği yansıtmayan “Öcalan’ın hücresi 6 metrekareye düşürüldü” tahriki ve DTP hakkında açılan kapatma davasının son aşamaya gelmesiyle tırmanan olaylar dün de sürdü. Sivil Toplum Örgütleri ve bölgedeki baroların uyarılarına rağmen gerçekleşen olaylarda birçok kent savaş alanına dönerken bir kişi öldü.

ÜNİVERSİTELİ OLAYLARDA ÖLDÜ

Diyarbakır’da DTP’nin yapmak istediği yürüyüşe izin verilmedi. Emniyet’in uyarılarını dikkate almayan gruplar ortalığı adeta savaş alanına çevirdi. Polis, taş ve havai fişekli saldırılara gaz bombası, tazyikli su ve biber gazla karşılık verildi. Gösteriler sırasında açılan ateş, 23 yaşındaki Aydın Erdem’in canına mal oldu. Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi olan Ateş, hastanedeki müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Yaralananlar arasında polisler de bulunuyor.

7 İLDE OLAY ÇIKTI

Güneydoğu’daki olaylar Diyarbakır’la sınırlı kalmadı. Siirt, Hakkari, Mersin, Batman, Ağrı ve İstanbul’da da olaylar çıktı.  DTP’li milletvekili ve yöneticiler de tahrik edici açıklamalarını sürdürdü. 

Bölgedeki barolar şiddete ‘dur’ dedi

Batman, Ağrı, Bitlis, Iğdır, Bingöl, Diyarbakır, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Ş.Urfa, Şırnak ve Van Baroları ortak açıklama yaptı. Kürt sorununun çözümüne yönelik  en kapsamlı ve ciddi çalışmalara karşı şiddetten beslenen güçlerin yarattığı ortam nedeniyle duraksamalar yaşandığının belirtildiği açıklamada çözümden yana olanların daha cesaretli olması, bu yönde faaliyette bulunan herkesin desteklenmesi istendi.

AÇILIMI DESTEKLEYİN

Açıklamada, “Cezaevinde bulunan herkes insan onuruna uygun ortamda bulundurulmalı. Kişilere  özel statüler hukuki açıdan kabul edilemez. Herkesi karşılıklı duyarlılıklara saygılı olmaya, tepkilerini ortaya koyarken demokratik yöntemlerin dışına çıkmamaya ve sorunun barışçıl yollarla çözümü için çaba göstermeye davet ediyoruz” denildi.

TEK KURŞANLA CAN VERDİ

Diyarbakır’daki olaylarda hayatını kaybeden Aydın Erdem’in cesedine Dicle Üinversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde otopsi yapıldı. Yakın mesafeden ateşli silahtan çıkan bir merminin Erdem’in sırtından girip, kalbinin üzerinden geçerek omzundan çıktığı belirlendi. 

TEHLİKELİ PROVAKASYON 

İstanbul-Küçükçekmece’de ellerinde satır ve sopalar bulunan yaklaşık 20 kişilik grup, DTP İlçe Başkanlığı’na girmek istedi. Partililerin müdahalesiyle karşılaşan saldırganlar, kuru sıkı silahla rastgele ateş edip, ellerindeki spreylerle duvarlara 3 hilal şekilleri çizerek kaçtılar.

KORKUNÇ İDDİA

DTP’nin düzenleyeceği eylemler öncesinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde DTP ilçe teşkilatında görevli bir genç, Emniyet’e tüyler ürperten bir iddiada bulundu. Yapılacak yürüyüşte bir Kürt gencinin öldürülüp, suçun asker ve polisin üzerine atılacağını anlatan DTP’li görevli, genci öldüren PKK’lıların vatandaşları provoke edeceğini söyledi. Söz konusu ihbar, dün Zaman gazetesinde de yer almıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler