YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açılım için 'devlet kadrosu'nu kurdu
Türkiye, Kürt meselesi başta olmak üzere yıllardır kanayan yara haline gelen sorunların çözümüne odaklandı.
Açılım için 'devlet kadrosu'nu kurdu
20 Ağustos 2009 / 08:45 Güncelleme: 00 0000 / 00:00
Türkiye, Kürt meselesi başta olmak üzere yıllardır kanayan yara haline gelen sorunların çözümüne odaklandı. Bunun için başlatılan "demokratik açılım" projesi çerçevesinde önemli bir adım daha atıldı. Ankara'da "açılım çalışma grubu" olarak da tanımlanabilecek yeni bir kadro kuruldu.
Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ile Başbakan'ın danışmanı İbrahim Kalın'ın da yer aldığı 'çalışma grubu'nda İçişleri, Dışişleri ve Adalet Bakanlığı'ndan bürokratların yanı sıra Milli İstihbarat Teşkilatı, Jandarma ve Diyanet'ten de görevliler var. Ekip, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a bağlı olarak çalışacak. Toplantılar ise İçişleri Bakanı Müsteşarı Osman Güneş'in ev sahipliğinde yapılacak. Yürütülen müzakerelerin değerlendirilmesi, rapor haline getirilerek Bakan'a sunulması ve izlenecek yol haritası, grubun üzerinde çalışacağı başlıca konular olarak sıralanıyor. 'Açılım çalışma grubu' ilk toplantısını yaparken, İçişleri Bakanı Atalay, dün Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'la görüşerek açılımla ilgili bilgi verdi. Konu bugünkü Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında da gündeme gelecek.

Beşir Atalay'ın koordinasyonunda bir süredir yürütülen görüşmelerin ilk turu yarın tamamlanıyor. Atalay'ın bazı siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, sendikalar, gazeteci ve aydınlardan oluşan ilk tur temasları rapor haline getirilecek. Demokratik açılımlar üzerinde çalışacak yeni çalışma grubunun ilk imtihanı da bu temasların değerlendirilmesi olacak. İçişleri Bakanı Atalay'a süreci ve temasları raporlaştıracak olan bu kadronun çalışması, Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Edinilen bilgilere göre, yeni grubun karargâhı İçişleri Bakanlığı'nda. Müsteşar Osman Güneş'in ev sahipliğinde çalışan kadro, demokratik açılımların uygulanabilirliği üzerinde yoğunlaşacak. Açılım projesinin "yol haritası"nın çizilmesinde bu çalışmalar etkili olacak. Projenin başlangıcından da ilgili kurumlardan raporlar alınmıştı.

AK PARTİ DE AÇILIM KADROSU KURMUŞTU

Bu arada AK Parti de demokratik açılımların vatandaşa daha net bir şekilde anlatılabilmesi için "açılım kadrosu" kurdu. Parti yöneticisi ve milletvekillerinden oluşan kadronun önemli bir amacı da söylem birliği sağlamak. Başbakan Erdoğan, vatandaşlara farklı mesaj verilmemesi için medyaya bu isimlerin konuşmasını istiyor. AK Parti'nin 'açılım kadrosu'nda, Bakan Atalay'ın yanı sıra grup başkan vekilleri Bekir Bozdağ, Suat Kılıç, Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, Başbakan Başdanışmanı Hüseyin Çelik, Başbakan Danışmanı Adana Milletvekili Ömer Çelik, İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu ve Konya milletvekili, eski bakan Sami Güçlü yer alıyor. İçişleri Bakanı Atalay başkanlığında dün ikinci kez toplanan bu isimler, gelinen noktayı değerlendirdi.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ, sürdürülen görüşmelerinin ardından çözüm formüllerinin somutlaştırılmasına ilişkin aşamaya geçileceğini belirtti. İçişleri Bakanlığı'ndaki kamu görevlilerinden oluşan koordinasyon kurulunun buna ilişkin değerlendirmelerini sürdürdüğünü kaydetti. "Hazırlanan paketin fazla bekleyeceğini, çok uzun zaman dilimini kapsayacağını zannetmiyorum." diyen Bozdağ, "Kamu görevlilerinden oluşan bir ekip bu süreçle ilgili her şeyi takip ediyor, değerlendiriyor. Bunlar bir somutlaşma aşamasına doğru gidecek ve somutlaştıktan sonra da kısa, orta, uzun vadede neler yapılır, bunlar kim tarafından, nasıl yapılır herhalde bunlarla ilgili bir eylem planı ortaya çıkacaktır." açıklaması yaptı. Yürütülen çalışmaları 'çözümün formüllerini millet ile beraber imar ve inşa etme' olarak adlandıran Bozdağ, çözüme milleti ortak etme arayışında olduklarını kaydetti. Bozdağ, "Millet çözümü istiyor. Muhalefet, milletin iradesine daha fazla direnemez. Türkiye bunu heba ederse yazık olur." şeklinde konuştu.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler