YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açıklama doğru olmamıştır
Genelkurmay Başkanlığı'nın Balyoz davası ile ilgili dün yaptığı açıklamaya tepkiler gelmeye devam ediyor... Genelkurmay'a bir tepki de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'ten geldi. Bakın Çelik neler söyledi?
Açıklama doğru olmamıştır
07 Nisan 2011 / 14:12 Güncelleme: 07 Nisan 2011 / 14:16

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Genelkurmay Başkanlığının, görevli ve emekli 163 TSK personelinin tutukluluk halinin devamıyla ilgili açıklamasına yönelik, ''Keşke böyle bir açıklama yapılmasaydı. Nasıl yorumlarsanız yorumlayın, bu yargıya müdahale olarak algılanır. Doğru olmamıştır'' dedi.

Çelik, Türkiye Genç İşadamları Derneğinin düzenlediği ''Üretken Yenilikçi Türkiye Vizyon Toplantıları'' için geldiği Swiss Otel'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Genelkurmay Başkanlığının ''Balyoz Davası'' kapsamındaki tutukluluklarla ilgili açıklamasına yönelik sorusu üzerine Çelik, ''Yargılama devam ettiğinde, doğal seyri içerisinde bu tutuklu insanlar yarın serbest bırakılsa 'asker bastırdı, bunlar serbest bırakıldı' denir. Bu kamu vicdanını kanatır. Keşke böyle bir açıklama yapılmasaydı. Nasıl yorumlarsanız yorumlayın, bu yargıya müdahale olarak algılanır. Doğru olmamıştır'' dedi.

Bir gazetecinin, ''12 Eylül darbecileri için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Yargı yolu açılıyor gibi, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz '' sorusuna karşılık Çelik, ''Anayasa değişikliği bunun için yapıldı. Olması gereken buydu. Bunu hukuk devleti adına olumlu bir gelişme olarak nitelendiriyorum'' diye konuştu.

Danıştayın kamudaki hekimlerin muayenehane açamayacaklarına ilişkin Bakanlık işlemini iptal etmesine yönelik bir soru üzerine de Çelik, bu sorunun Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a sorulmasının daha şık olacağını kaydetti.

HER YORUMU YANLIŞ BULURUZ

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, Genelkurmay Başkanlığının ''Balyoz Davası'' kapsamında görevli ve emekli 163 TSK personelinin tutukluluk halinin devamıyla ilgili açıklamasına ilişkin, ''Yargılama süreçlerine intikal etmiş konular üzerinde yapılan her türlü yorumu yanlış buluruz'' dedi.

Kılıç, Parlamentoda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Genelkurmay Başkanlığının, ''Türk Silahlı Kuvvetlerinin görevli ve emekli 163 personelinin tutukluluk halinin devamını anlamakta güçlük çekilmektedir'' açıklaması ile ilgili görüşü sorulan Kılıç, yargının, hukuk devleti içerisinde bağımsız olarak konumlandırıldığını söyledi.

Yargı erkinin bağımsız olarak görevini sürdürmesi için her türlü müdahaleden uzak olarak yargılamaların sürdürülmesi gerektiğini ifade eden Kılıç, şöyle konuştu:

''Yargılama süreçlerine intikal etmiş konular üzerinde yapılan her türlü yorumu yanlış buluruz. Çünkü bu yorumlar sonrasında ilgililer serbest bırakılacak olsa, yapılan yorumlar nedeniyle 'hakim ve savcıların baskı altında kalmış olabileceği' yorumu yapılacaktır. İlgililerin tutukluluk halinin devamına ya da gözaltı süresinin uzatılmasına karar verilecek olsa bu sefer de 'yapılan açıklamalar dikkate alınmadı' diye yorumlar yapılacaktır, her türlüsü de yanlıştır.

Yargı süreçleri üzerinde siyasilerin, yargı makamlarının, sivil toplum örgütlerinin, medyanın, bireylerin de söz, görüş, beyan ve açıklamalarını yaparken, yargı hizmetlerinin bağımsız olduğu gerçeğini gözardı etmemeleri gerekir. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk milletinin göz bebeği olan bir kurumdur. Türk milleti, ordu millettir. Yargı süreçlerinin gereği olan kararlar karşısında hepimizin saygılı kalması elzemdir.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler