YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açık görüşten yararlanabilecek mi?
Cezaevinde bayramda açık görüş var ve Garipoğlu’nun hangi gün yararlanacağı yarın belli olacak
Açık görüşten yararlanabilecek mi?
20 Eylül 2009 / 07:55 Güncelleme: 20 Eylül 2009 / 07:57

Cem Garipoğlu’nun konulduğu Maltepe Cezaevi yerleşkesinde dört ana birim var. Birinde çocuk ve gençler, diğer üçünde yetişkinler kalıyor. Cezaevinde bayramda açık görüş var ve Garipoğlu’nun hangi gün yararlanacağı yarın belli olacak

Maltepe Çocuk ve Gençlik Cezaevi’ne konulan Münevver Karabulut’un katil zanlısı Cem Garipoğlu, Ramazan Bayramı’nda açık görüş uygulanan cezaevinde ziyaretçilerini bekleyecek. Babası Mehmet Nida Garipoğlu cezaevinde, annesi Tülay Makbule Garipoğlu ise Amerika’da olan Cem Garipoğlu’nu, Rusya’da eğitim gören ağabeyi Levent Garipoğlu ve diğer aile fertlerinin ziyaret etmesi bekleniyor. Garipoğlu’nun avukatı Aytekin Kaya, Garipoğlu ailesinden kimlerin Cem Garipoğlu’nu ziyarete gideceğiyle ilgili bir bilgisinin olmadığını söyledi.
Maltepe Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde Ramazan Bayramı sebebiyle beş gün boyunca açık görüş olacak. Yarın yani bayramın ikinci günü başlayacak açık görüş, cuma gününe kadar devam edecek. Her koğuş için ayrı bir açık görüş günü belirlendi. Bugün Çocuk Cezaevi’ndeki karantina koğuşunda kalma süresi dolan ve normal koğuşa alınması beklenen Garipoğlu’nun, hangi gün açık görüşe çıkacağı yarın belli olacak.

29 Ekim’de ‘yetişkin’e geçecek
Münevver Karabulut’un katil zanlısı Cem Garipoğlu’nun gönderildiği Maltepe Çocuk ve Gençlik Cezaevi, Maltepe cezaevleri yerleşkesi içerisinde yer alıyor. Aynı kompleks içerisinde bir açık cezaevi ve yetişkin mahkûmların kaldığı L Tipi 3 cezaevi daha bulunuyor. 29 Ekim’de 18 yaşını dolduracak olan Cem Garipoğlu, bu tarihten itibaren Çocuk Cezaevi’nden aynı yerleşke içinde bulunan yetişkinlerin kaldığı L Tipi cezaevlerinden birine nakledilecek.

Sadece erkek çocuklar var
Maltepe Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nin 900 kişilik kapasitesi var. Burada sadece erkek çocuklar bulunuyor. Şu andaki mevcudu yaklaşık 550 kişi. 2007 yılında yapımı tamamlanan cezaevi, 2008 yılında faaliyete açıldı. Uluslararası standartlara uygun olarak inşa edilen cezaevinde 150 personel görev yapıyor. Bu personel, düzenli olarak Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen meslek içi eğitim kurslarına ve özel eğitim kurslarına katılarak çocuk psikolojisi ve pedagoji eğitimleri alıyor. Çocuk Cezaevi’nde görev alacak personel seçilirken, sicil durumunun yanı sıra karakter özellikleri de dikkate alınıyor.

Cezaevinden ayrıntılar
-  Amerikan tarzı dubleks koğuşlarda kalan mahkûm çocuklar, koğuşun üst katını yatakhane alt katını da mutfak ve yaşam alanı olarak kullanıyor. Her koğuşun kendi havalandırması bulunuyor.
-  Çocuk Cezaevi’nin yetişkin cezaevlerinden farklı bazı uygulama ve yasakları var. Bunların en önemlisi sigara yasağı. İdari personel de dahil olmak üzere hiçbir personel içeriye kendisi için bile sigara sokamıyor.
-  Cezaevinde haftada bir kapalı görüş, ayda bir açık görüş yapılıyor. Açık görüşe sadece aynı soyadı taşıyan kişiler girebiliyor.
-  Cezaevi yemekleri Açık Cezaevi’ndeki mahkûmlar tarafından, kompleks içerisinde bulunan yemek fabrikasında hazırlanıyor. Ayrıca bir de ekmek fırını var. Yemekler, çocukların kalori ve kalsiyum ihtiyaçları da dikkate alınarak uzmanların gözetiminde hazırlanıyor. Sabah kahvaltısıyla birlikte günde 3 öğün yemek veriliyor. Tutuklu ya da hükümlüler yemekleri beğenmedikleri takdirde kantinden alışveriş yapabiliyorlar. Fakat harcamaları aylık 200 TL ile sınırlı. Nakit para kullanılamıyor. Cezaevi idaresine yatırılan paralar, fiş karşılığı kullanılabiliyor.
-  Cezaevinde çok maksatlı spor salonu ve çim saha da bulunuyor. Ayrıca çocukların eğitimi için kullanılan eğitim birimleri de var. Burada dershaneler ve çeşitli kurslar bulunuyor. İsteyen çocuklar için değişik konularda meslek edinme kursları da düzenleniyor.
-  Çocuk cezaevinin müdürlüğünü, daha önce Ergenekon davası sanıklarının bulunduğu Silivri 4 No’lu Cezaevi’nin müdürlüğünü de yapan Mustafa Kemal Çelik yapıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler