YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açığa alınan memurlarla ilgili çarpıcı öneri
Operasyonlarda açığa alınan 70 bine yakın memurun tamamı ihraç edilmeyecek. Bakanlar Kurulu’nda sağlam delil yoksa önce 3-4 yıllık ‘gri memurluk’ takibi yapılması, FETÖ bağı kesinleşirse işten çıkarma önerisi geldi.
Açığa alınan memurlarla ilgili çarpıcı öneri
10 Ağustos 2016 / 07:21 Güncelleme: 10 Ağustos 2016 / 12:07

Bakanlar Kurulu’nda, açığa alınan memurlarla ilgili çarpıcı bir öneri geldi. Buna göre, FETÖ üyeliği kapsamında ihbar edilen memurlar, sağlam deliller yoksa “gri memurluğa” alınacak. 3-4 yıl yakın takip başlayacak. FETÖ bağı tespit edilen ve delillendirilenler atılacak.

Darbe girişiminin ardından kamuda FETÖ/PDY şüphesi ya da tespitiyle açığa alınanların sayısı 70 bine ulaştı. En çok açığa alma yapan kurum 22 bin kişi ile Milli Eğitim Bakanlığı olarak göze çarpıyor. Bunu yaklaşık 9 bin ile Türk Silahlı Kuvvetleri, 8 bin ile Emniyet Genel Müdürlüğü, 6 bin kişiyle Sağlık Bakanlığı takip etti. Açığa alınan memurların soruşturma geçirmeden ihraç edileceği söylentileri sonrasında atılacak adım da netleşmeye başladı.

SORUŞTURMALAR YÜRÜTÜLÜYOR

Bakanlar Kurulu’nda söz konusu memurlarla ilgili bir öneri gündeme geldi. Buna göre, kamu kurumları, açığa aldığı memurlar hakkındaki idari soruşturmaları tamamladıktan sonra çıkan sonuca göre ihraçlara başlayacak.

Ancak, bakanlıklara günlük gelen ihbarlar ayrı değerlendirmeye tabi tutulacak. İhbar edilen tüm memurlar için açığa alma işlemi uygulanmayacak. Bu memurlar için “gri memurluk” sistemi uygulanacak. Hakkında ihbar yapılan memurlar “çok şüpheli”, “şüpheli” ve “az şüpheli” olarak sınıflandırılacak. İhbarın yanında sağlam delilleri olanlar soruşturma sonucuna göre memurluktan atılacak. “Az şüpheli” gruptaki memurlar bakanlık birimleri tarafından 3-4 yıl yakın takibe alınacak. Yapılan takipte FETÖ ile bağlantısı tespit edilenler delilleriyle ihraç edilecek.

SAĞLIKÇILAR İÇİN GÜNDE 500 İHBAR GELİYOR

Operasyonlar devam ederken sadece Sağlık Bakanlığı’nda çalışan personelle ilgili FETÖ bağlantısı iddiasıyla günlük 500 ihbar geldiği öğrenildi. Hakkında ihbar yapılan memur için inceleme başlatılıyor.

 

HABERTÜRK

 // garip
kul hakki bu nasil bi sacmalik tv den izledikce sinirleniyorum gorevde olanlari arastirin bklm ne olacak neler cikacak.birden milliyetci oldu bu hainler saklaniyorlar bizim gibi gariplerdende asilsiz ihbar yapip yafta yapistiryolar bu oyunu gorun duyun artik sesimizi...
10 Ağustos 2016 18:15
 // garip
aciga alinanlarin hepsi sanki fetocu mu tv lerinde cok vebali var bu iste listeleri hazirlayanlar kim tedbiren gorevden uzsklastirma dir aciga almak illa sanki oyleymis gibi lanse ediliyor tv lerde...
10 Ağustos 2016 18:13
;(
 // gsrıban
7-8 sene once telefonunuzdan su no aranmıs dıyıp acıga alınanlar var konusma yok bısey yok bu nasıl bı oyun nasıl bı adaletsızlıktır sizce bu dogrumu bence degıl boyle sey olur mu gorevde duranlarıda aradtırın kı bence esas onlar ivinde gizlenenler var bizim gıbı gercek milliyetcılerı ekarte edılıyoruz cumhurbadkanım duyun sesımızı pardon deyıp goreve baslandı dıyelııımm ıtıbarımız serefımız nolacak coluk cocugun yasadıgı trawma nolcak hakkımızı Rabbım en kısa zamnda alsın ıns kul bu!!!...
10 Ağustos 2016 Çarşamba 12:24
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler