YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'yi yerden yere vurdu
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, AB'ye yönelik sert eleştirilerde bulundu.
AB'yi yerden yere vurdu
16 Kasım 2011 / 20:29 Güncelleme: 16 Kasım 2011 / 20:34

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin AB ile müzakerelere başlamasının üzerinden altı yıl geçmesine ve Türkiye'nin bu yolda gerekenleri yapmaya devam etmesine rağmen AB'nin akıl tutulması yaşadığı bir dönemden geçtiğini söyledi.

Bağış, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna, AB Bakanlığı'nın ve bağlı kuruluşların 2012 yılı bütçesini sundu.

Konuşmasına Türkiye'nin AB ile 46 yıldır devam eden ilişkiyi anlatarak başlayan Bağış, Türkiye'nin AB ile müzakerelere başlamasının üzerinden altı yıl geçmesine ve Türkiye bu yolda gerekenleri yapmaya devam etmesine rağmen AB'nin akıl tutulması yaşadığı bir dönemden geçtiklerini belirterek, "Türkiye bugün sadece AB müktesebatının gereklerini yerine getirmekle meşgul olmuyor, daha önce hiçbir ülkenin karşılaşmadığı uygulamalarla, AB'nin çifte standartlarıyla da mücadele etmek durumunda kalıyor. Ne arzu ettiğimiz ne de hak ettiğimiz noktadayız" dedi.

Bağış, Türkiye'ye yapılan haksızlıklar ve üyelik müzakerelerini sulandırmaya yönelik gayretlerin, gerçeklerin üzerini kapatmaya yetmediğini anlatarak, bugün bir çok Avrupalının, Türkiye'nin AB'ye üyeliği hak ettiğini teyit ettiğini bildirdi.

Türkiye'nin yarın AB üyesi olacakmış gibi fasıllar üzerindeki çalışmalarını devam ettirdiğine vurgu yapan Bağış, siyasi engeller nedeniyle bloke edilmiş olan 17 fasılda da Türkiye'nin bu blokajlara aldırmadan milletin beklentileri doğrultusunda çalışmalarını devam ettirdiğini söyledi. Bağış, Türkiye'nin AB üyeliğinin 21. Yüzyılın en önemli barış projesi olacağını ifade etti. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler