YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abramowitz'in gerçekleşen Türkiye kehaneti!
ABD'li eski diplomat Morton Isaac Abramowitz'in 2012 Eylül ayında Amerikan National Interest dergisinde yayınlanan makalesinde çarpıcı iddialarda bulundu ne hikmetse o iddialar bugün hayata geçiriliyor
Abramowitz'in gerçekleşen Türkiye kehaneti!
09 Ocak 2014 / 21:44 Güncelleme: 09 Ocak 2014 / 21:50

Ülke Tv'de Turgay Güler'in sunduğu Programın konukları TimeTürk Gen. Yay. Yön. Nevzat Çiçek ve Araştırmacı-Yazar Ömer Özkaya oldu. Özkaya, ABD'li eski diplomat Morton Isaac Abramowitz'in 2012 Eylül ayında Amerikan National Interest dergisinde yayınlanan makalesinde çarpıcı iddialarda bulunduğunu söyledi. Abramowitz'in makalesinde; "2014 kritik. Türkiye sallantıda. 2014'te yeni partiler çıkabilir veya AKP bölünebilir. Türkiye bir ekonomik krize girebilir" öngörüsünde bulunduğunu söyleyen Özkaya; "Ülkemizde son zamanlarda yaşanan gelişmelere bakıldığında Abramowitz'in yazdıklarının yavaş yavaş sahnelendiğini görüyoruz" dedi.

Nevzat Çiçek de Ortadoğu ve Türkiye siyaseti üzerinde yapılan PR çalışmalarının sürekli gündemimizi meşgul ettiğini ifade ederek, "Türkiye'nin sıfır sorun politikasından tutun Suriye'deki direnişi ABD ve Emperyalist politikalara mahkum etme mantığı  ve BOB gibi modası geçmiş projeler üzerinden NEOCON'ların piskolojik ve siyasi PR çalışmalarına hergün bir yenisi ekleniyor.  Bütün bu planların enerji meselesi ve koridoru ile birlikte ele alınması gerekiyor" dedi. Projenin "İslam'a karşı İslam" taziyle birlikte ele alındıktan sonra büyük fotoğrafın görülebileceğine dikkati çeken Çiçek, "Esas mesele Erdoğansız bir AK Parti ve batının deyimiyle burnunun sürtemesi için oyu % 35 civarına çekilmiş bir AK Parti. Böylelikle Türkiye'de güçlü bir iktidarı düşürerek oluşacak olan ortamdan her istediklerini yapmak istiyorlar" dedi.

"Sallantıdaki Türkiye" başlıklı makale
 
On yıldır Türkiye siyaset sahnesinde siyasal bir karışıklığa şahit olmadık. Bugün ise kimi filizlenmeler var. Bir politik değişim öngörmek zor, özellikle de Erdoğan’ın hakimiyeti dikkate alındığında; ve ona karşı bahse girmek ahmaklık olur. Ama 2014 itibariyle, içerde ve yanı başında devam eden karmaşa yeni partilerin ortaya çıkışına ve hatta belki de AKP’nin çözülmesine yol açabilir. Bu arada, Türkiye önemli, dinamik ve sonu gelmez sürprizlerle dolu bir yer olmayı sürdürüyor.
 
Morton Isaac Abramowitz *
 
Kürt meselesi nedeniyle Erdoğan sanki sallantıdaymış gibi görünüyor ve PKK ile başa çıkma yönündeki çabaları çılgınca ve kifayetsiz bir manzara oluşturuyor. Erdoğan ayrıca pek çok Kürt vekili "PKK destekçileri" diye meclisten atmaya odaklanmış görünüyor ki, bu bir uzlaşma önlemi olmaktan çok uzak. Erdoğan can yakıyor ve seleflerinden pek çoğu gibi Türk milliyetçiliğine başvuruyor ve ülkenin milliyetçi partisinden destek görüyor.
 
Erdoğan, başkanlık özlemleri üzerinde kötü etkide bulunabilecek bütün unsurları bertaraf etmek istiyor. Çoğu Türk, Erdoğan’ın bu çabasından en sonunda vazgeçeceğini düşünüyor.
 
Politik gerilimler yükseliyor ve çoğunlukla Erdoğan’a yöneliyor. Hoşnutsuzluklar giderek çoğalıyor...
 
Ek olarak, Türkiye’de giderek tırmandığı görülen İslami pratikler, okul sisteminde daha fazla çocuğun dini okullara yönlendirilebilmesini sağlayan değişiklik ve Erdoğan’ın ahlaki konulardaki artan kişisel müdahalelerine ilişkin kaygılar devam ediyor. Kimi zaman tâli iç meseleleri kullanıyor; mesela dikkatleri diğer ciddi sorunlardan uzaklaştırmak için, sezaryeni ve kürtajı yasaklama açıklamaları bunun örnekleriydi.
 
Politik muhalefet hala güçsüz ve Erdoğan’ın karizmasına ya da politik cesaretine meydan okuyacak bir rakip yok. Ancak destekçileri arasında dahi kaygılar çoğalıyor. Önde gelen AKP’li politikacılar AKP tüzüğündeki üç dönem kuralıyla sınırlandırılmış durumdalar ve Erdoğan kuralları değiştirmediği takdirde, bu durum pek çok mutsuz üst düzey insan yaratacaktır.

Gidişat nereye?

Türkiye hala Erdoğan’ın ülkesi. Dev bir heykel gibi ona hükmediyor ve hataları ne olursa olsun kişisel popülaritesini koruyor. Muhalefet partileri için onu yaralamak güç. Geçen yıl mide kanserini aldırdığında Türk hükümeti iki hafta boyunca neredeyse felç olmuştu. AKP’nin, mevcut büyük otağında, onsuz hayatta kalabileceğini görmek zor.
 
Gelecek her zamankinden daha bulutlu. Suriye savaşı daha uzun sürerse ve belki savaş bittikten sonra daha karmaşık bir hal alırsa, politika sahnesi daha da kötüleşecek. Erdoğan’ın Ortadoğu’yu değiştirmeye dönük emelleri gerilediyse de ortadan kalkmış değil. Din, dünya perspektifiyle bütünleşik kalmaya devam ediyor; Olimpiyatların Müslüman bir ülkede düzenlenmesini istiyor.
 
Erdoğan, aynı zamanda Batı’yla temaslarında muazzam bir deneyim biriktirdi ve şu anda iktidara geldiğindekine göre çok daha donanımlı bir perspektife sahip. Hala bir NATO destekçisi olmayı sürdürüyor ve Batı’yla daha yakın ilişkiler kurma yönünde hareket etti. Onunla Obama arasındaki kişisel ilişki kusursuz. Ancak, Erdoğan’ın da politik olarak işine gelen anti-Amerikancılık, Türkiye’de hala güçlü bir politik kuvvet.
 
On yıldır Türkiye siyaset sahnesinde siyasal bir karışıklığa şahit olmadık. Bugün ise kimi filizlenmeler var. Bir politik değişim öngörmek zor, özellikle de Erdoğan’ın hakimiyeti dikkate alındığında; ve ona karşı bahse girmek ahmaklık olur. Ama 2014 itibariyle, içerde ve yanı başında devam eden karmaşa yeni partilerin ortaya çıkışına ve hatta belki de AKP’nin çözülmesine yol açabilir. Bu arada, Türkiye önemli, dinamik ve sonu gelmez sürprizlerle dolu bir yer olmayı sürdürüyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler