YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD’ye yalancılar bile iade edildi
Fethullah Gülen’i isteyen Türkiye’nin, ABD’ye 10 kişi iade ettiği ortaya çıktı. ABD’ye verilen kişiler arasında, dolandırıcılık, silah taşıma ve kredi alabilmek için yalan bilgi verme gibi suçlardan arananlar da var.
ABD’ye yalancılar bile iade edildi
14 Ocak 2015 / 08:48 Güncelleme: 14 Ocak 2015 / 09:12

Fethullah Gülen’i isteyen Türkiye’nin, ABD’ye 10 kişi iade ettiği ortaya çıktı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP’li Faruk Lologlu’nun sorusuna verdiği yazılı yanıtta, şimdiye kadar ABD’ye 10 kişinin iade edildiğini açıkladı.

Bozdağ, Türkiye ile ABD arasında suçluların geri verilmesi ve ceza işlerinde karşılıklı adli yardım ilkelerinin saptanması yoluyla suçların önlenmesinde daha etkin bir işbirliği sağlanması amacıyla Suçluların Geri Verilmesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Anlaşması’nın imzalanmış olduğunu hatırlattı. Bozdağ, bu çerçevede Türkiye’nin yaptığı iadeler konusunda şu bilgileri verdi:

20 yılda 10 kişi iade edildi

“Uyuşturucu madde kaçakçılığı ve adam öldürmek suçlarından 1993, adam öldürmeye teşebbüs ve yağma suçlarından 2000, çete kurmak, dolandırıcılık, kara para aklamak suçlarından 202, dağıtmak amacıyla kokain bulundurmak, ruhsatsız silah taşımak, firar etmek suçlarından 2007, adam öldürmek, adam öldürmeye teşebbüs ve mahkeme kararını ihlal suçlarından 2007, insan kaçakçılığı, kara para aklama, suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak ve yönetmek suçlarından 2009, haraç alma, kara para aklama ve kredi alabilmek için yalan beyanda bulunmak suçlarından 2011, adam öldürmek, büyük miktarda hırsızlık ve silah bulundurmak suçlarından 2011 tarihlerinde birer ve yanlış beyanda bulunmak ve evrakta sahtecilik suçlarından 2006’da iki kişi olmak üzere on kişinin ülkemizden ABD’ye iade edildiği anlaşılmıştır”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler