YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah'ı bitirmemiz lazım
Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, Şener Eruygur, Kayseri Jandarma İstihbaratın başındaki komutanı arayıp, "Abdullah'ı bitirmemiz lazım" talimatını veriyor.
Abdullah'ı bitirmemiz lazım
24 Şubat 2010 / 09:51 Güncelleme: 24 Şubat 2010 / 09:51

Darbe Planlarının ayrıntılarına baktığımız zaman kesişen tarihler ve buluşan isimler çıkıyor karşımıza. 3 Kasım 2002 seçimlerinde AK Parti'nin tek başına iktidar olarak Meclise girmesi, belli ki bazı cuntaları harekete geçirmiş.28 Şubat sürecindeki yeni süreçte rol kapacağını ve bu yolla etkinlik sağlayacağını düşünen kimi isimler, ilk elden darbe hazırlıklarına başlamışlar.Ayışığı ve Sarıkız darbe Planlarının tarihi 2002-2004 balyoz darbe planının sunumu 3-7 Mart 2003. Plan tabi ki o gün hazırlanmamış, harekat emirlerinin 3 Kasım seçimlerinden hemen sonra verildiği anlaşılıyor.

Tarih 18 Kasım 2002. 3 Kasım seçimlerinden tek başına iktidar olarak çıkan AK Parti hükümetinin kurulduğu tarih. Recep Tayyip Erdoğan yasaklı olduğu için seçimlere sokulmamış, 58. Hükümeti Abdullah Gül kurmuştu.

O tarihlerde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur, Kayseri Jandarma İstihbaratın başındaki komutanı arayıp, "Abdullah'ı bitirmemiz lazım" talimatını veriyor.Ancak "Abdullahı bitirmemiz lazım" emri orada kalmıyor.

"Bu Abdullah'la ilgili bir şey bulun bunu bitirelim" diyor. Annesinin, babasının, kardeşlerinin, akrabalarının takibe alınmasını soyunun sopunun araştırılmasını istiyor. Araştırma yapılıyor birşey çıkmıyor. Ancak Eruygur Kayseri Jandarma İstihbaratın tepesinde boza pişiriyor. Kayseri Jandarma kıvranıyor, Şener Paşa dinlemiyor ama kanundan korkan komutanlar da daha fazla ileri gitmiyor. Eruygur birşey tezgahlatıp, Abdullah Gül'ün başına bir çorap öremeyince 30 Ağustos'ta ilk fırsatta Kayseri Jandarma İstihbarattaki komutanların defterini dürüyor.

Bu kafa yapısını yansıtması açısından bir anekdot aktarmak istiyorum. 27 Mayıs'ın önde gelen isimlerinden biri Cemal Madanoğlu. Ancak bir ihtilalle yetinmeyip bir de 9 Mart 1970'de ikinci darbesini gerçekleştirmek için mücadele verenlerden. Darbecilik denilince çok önemli bir deneyim.

"Biz hükümetten emir almayız" diyor Madanoğlu. Muhatabı, "peki siz kimden emir alırsınız" diye soruyor. "Biz devletten emir alırız oğlum" diyor. Bu kez, "Peki devlet kim" sorusu geliyor. Cevap çok manidar: "Devlet biziz oğlum" diyor Madanoğlu.

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler