YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Öcalan'ın kardeşine suikast girişimi
Abdullah Öcalan'ın K. Irak'ta yaşayan kardeşine suikast girişiminde bulunuldu. Suikastten kurtulan Osman Öcalan "Bu suikast ağabeyime, dolayısıyla da barış sürecine karşı yapılmıştır" dedi.
Abdullah Öcalan'ın kardeşine suikast girişimi
26 Ağustos 2013 / 07:03 Güncelleme: 26 Ağustos 2013 / 07:07

Kuzey Irak'ın Erbil Şehri Köysancak Kasabası'nda, 3 PKK'lı tarafından öldürülmek istenen Osman Öcalan, suikastın detaylarını anlattı. Öcalan şöyle konuştu:

Önceki akşam arkadaşlarla otururken beni kameraya almak istediler. Üç kişiydiler. PKK'nın Mahmur kampından gelmişler. Saldırı planı için kameraya çekmişler. Fark ettikten sonra kaçmaya çalıştılar. Tetikçilerden biri yaralı diğeri ise sağ yakalandı. Üçüncü kişi ise kaçtı. Anladığım kadarı ile PKK'nın yeni yönetimi eski unsurlarını ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Bayık, Kürtler'i,n Saddam'ıdır

KCK'nın yeni yönetimi yine muhaliflerini tasfiye etme sürecine gitmiştir. Bu şekilde barış sürecini sekteye uğratmak için Abdullah Öcalan'a bizim üzerimizden gözdağı veriyorlar. Bu suikastların devamı gelebilir. Amaçları barış sürecini sonlandırmaktır.

Aldığımız ilk bilgilere göre, bizim ortadan kaldırılmamızı PKK'nin şu anki yönetiminin lideri Cemil Bayık vermiş. Bayık Kürtlerin Saddam Hüseyin'idir. Bayık aslen Kürt kökenlidir. Ancak Kürt kültürü olmayan birisidir. Kendisinin iradesi zayıftır.

Ben ve Nizamettin Taş gibi barış sürecini destekleyen kişileri ortadan kaldırmak istenmeleri devam edebilir.

Barış sürecinin bitmesini ve yeniden savaş sürecinin başlamasını isteyen güçler, bizim bu süreci desteklememizi istemedikleri için ortadan kaldırmak istiyorlar. Yani yeni bir savaş sürecinde bile bunu bizim gibi örgütten ayrılan ve barış isteyen kişilerin var olmasını istemiyorlar. Ancak barış süreci içinde yeni demokratik adımların da atılması gerekiyor. Bu anayasal ve siyasal haklar olarak hemen harekete geçirilmelidir.

Savaş isteyenler var

PKK'nın içerisinde bulunan savaş yanlısı olanlar her geçen gün cesaretleniyor. Bu kişiler ağabeyim Abdullah Öcalan nedeniyle sesli dile getiremeseler de yeni bir savaş çıkması için hazır bekliyorlar. Bu tür girişim ve beklentilere prim vermemek gerekiyor. Çünkü geri dönülmez bir kaos ortamına Türkiye kesinlikle girmemelidir.

İran - Suriye hazır bekliyor

Barış sürecinin sona ermesi için özellikle İran, Suriye ve Irak gizli gizli büyük faaliyet yürütüyor. PKK'ya sürekli baskılar yaparak ve vaatler vererek tekrar savaş sürecinin başlamasını istiyorlar. Buna Almanya ve Fransa gibi ülkelerde perde arkasından destek vererek Türkiye'yi yeni bir çatışma ortamına sokmak istiyorlar. Rusya'yı da PKK'yı destekleyen güçlerden sayabiliriz.

Bizi de dinleyin

Takvim'e konuşan Osman Öcalan, "Erbil'de yapılacak olan Kürt Konferansı elbette barışı destekler. Ancak konferans öncesi, barış sürecinin askıya alınması için dış güçler baskı yapıyorlar. Bunu gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Buna meydan vermemek gerekiyor. Süreçte ben ve benim gibi barış isteyenlerin de fikirlerinin alınması faydalı olacaktır." diye konuştu.

 

Takvim

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler