YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Öcalan'ın ağzındaki bakla...
Abdullah Öcalan'ın'yol haritası' 'bilmeceye' döndü. Bugün gazetesi yazarı Adem Yavuz Arslan'a göre açıkça söylenmedi ama istek belli..
Abdullah Öcalan'ın ağzındaki bakla...
19 Ağustos 2009 / 09:31 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Terörist başı Abdullah Öcalan'ın açıklayacağı yol haritası bilmeceye döndü. Herkes Öcalan'ın sözlerini farklı yorumladı...


Bugün gazetesinden Adem Yavuz Arslan da bu yol haritasını yorumlayanlardan... Ona göre Öcalan'ın ağzındaki bakla, açıkça söylenmemiş ama eski PKK'lıların maaşlı güvenlik görevi yapılması...


(...) Açıklamaların en anlaşılamayan bölümü ise 'öz savunma gücü' ifadesi. 'Zabıta gücü mü yoksa ayrı silahlı güç mü' tartışması yapılıyor. Oysa Öcalan bunu defalarca söyledi. Bu kez açıkça söylememiş ama ağzındaki bakla eski PKK'lıların maaşlı güvenlik görevi yapılması.


Son olarak kardeşi Fatma Öcalan ve avukatlarıyla 18 Mart 2009'da yaptığı görüşmede ilerleyen dönemlerde bölge genelinde köy korucuları, asker ve polis çekilerek onların yerine 'halk milisleri' tarzı yeni bir 'iç güvenlik örgütü' kurulabileceğini, eski PKK'lıların da bu kadro altında maaşlı işe alınabileceğini' söylemişti. Yani Kandil'den inen PKK'lılar maaşlı ve sigortalı olarak güvenlik görevlisi olacak. Oysa bir bölgenin kendi ayrı silahlı gücünün olması federasyondan da öte bir anlam ifade ediyor. Hem üniter devlet vurgusu yapıyor ama hem de ayrı silahlı güç talep ediyor. Özetle Öcalan'ın yol haritasında sürpriz; yok çelişkiler var.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler