YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Öcalan'dan 'bayrak' açıklaması
Abdulalh Öcalan, Diyarbakır'da Türk Bayrağı'nın indirilmesine ilişkin "Hiçbir ulusun ulusal değer ve simgelerine karşı olumsuz ve rencide edici bir yaklaşımımız olmamıştır" dedi.
Abdullah Öcalan'dan 'bayrak' açıklaması
09 Haziran 2014 / 23:45 Güncelleme: 10 Haziran 2014 / 14:33

İmralı'da bugün Abdullah Öcalan'ı ziyaret eden HDP Heyeti, görüşme sonrası açıklama yaptı.

Açıklamada, Öcalan'ın Lice'de Ramazan Baran ve Baki Akdemir'in yaşamlarını yitirmesinden duyduğu üzüntüyü belirttiği ve başta aileleri ve Lice halkı olmak üzere tüm halka başsağlığı dilediği belirtildi. HDP tarafından yapılan açıklamada Öcalan'ın 'Bu kayıplarımızın demokrasi ve özgürlük mücadelemizde yitirilen son canlar olmasını diliyorum' dediği ifade edildi.

HDP Basın Birimi tarafından yapılan açıklamada, Öcalan'ın süreç ile ilgili düşünceleri, "Yeni aşamanın hayata geçirilmesi için yoğunlaşmam ve umudum aynı kararlılıkla sürmektedir. Bir önceki görüşmemizde her iki tarafı da süreci zorlayıcı gelişmelerden ve provokasyonlara zemin hazırlayacak durumlardan kaçınmaları konusunda duyarlı olmaya çağırmıştım. Bu çağrımı yineleyerek her iki tarafın da anlamlı bir çatışmasızlık durumuna mutlak bir şekilde saygı göstermesini beklemekteyim. Son dönemde yaşanan olaylar süreci zorlamaktadır. Ve büyük sıkıntı yaratmaktadır. Bu sıkıntıları aşma konusunda hep birlikte büyük bir kararlılık ve sağlam bir barış iradesini göstermek durumundayız.

Geldiğimiz aşamanın umut verici bir başlangıç olduğunu söylemiştim. Bugün itibariyle bu umudumun çözüme dönük somut çalışmalara dönüşmeye başladığını gözlemlemekteyim. Tarihi bir aşamadayız. Başarılı olacağımıza da inanıyorum. Bunu başarmamız için burada yürüttüğümüz görüşmelerin tüm kamuoyunun bilgisine açık, şeffaf ve yasal bir şekilde yürütülmesi gerektiği tartışmasızdır. Böyle olması durumunda sürecin spekülasyonlara değil, demokratik çözüme ve bütün ülkenin demokratikleşmesine dönük olduğu herkes tarafından görülecektir" diye belirtildi.

"Hiçbir ulusun ulusal değer ve simgelerine karşı olumsuz ve rencide edici bir yaklaşımımız olmamıştır"

HDP heyetinin yaptığı açıklamada, Öcalan'ın Diyarbakır'da Türk Bayrağı'nın indirilmesine ilişkin sözlerine de yer verilerek; "Önemli bir uyarı olarak şunu da belirtmek isterim ki; bizim hiçbir ulusun ulusal değer ve simgelerine karşı olumsuz ve rencide edici bir yaklaşımımız olmamıştır, olamaz. Türkiye halkını bize karşıtlaştırmayı amaçlayan son bayrak provokasyonunun da her iki tarafın gerekli kurumları tarafından ivedilikle soruşturulması ve sonuçlarının tüm halkımızla paylaşılması elzemdir. Bu tarz provokasyonların halkların ortak geleceğini amaçlayan demokratik ulus çözümlemelerimi hedef aldığını herkesin bilmesi gerekir. Bu temelde kalıcı barış ve demokratik çözüm için çaba harcayan tüm kesimleri selamlıyorum. Büyük bedeller ödeyerek sağladığımız çatışmasızlık ortamını ve demokratik çözüm umudunu kalıcı barış sağlanana kadar herkesin titizlikle koruması gerektiği çağrısını önemle yineliyorum" denildi.

 

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler